Kryzys wiary w Holandii. Ponad połowa społeczeństwa nie jest religijna
Ponad połowa Holendrów jest niewierząca, więc coraz więcej świątyń czeka zamknięcie. fotolia.com/ fot.Gerrit Veldman/ royalty free
Zaangażowanie w wiarę
Uit nieuwe cijfers van het CBS blijkt dat nu meer dan de helft van de Nederlanders niet religieus is.
— Katholiek Nieuwsblad (@KNieuwsblad) October 24, 2018
Poll: Is georganiseerde religie in Nederland gedoemd te verdwijnen?https://t.co/kye59jzDg9 pic.twitter.com/wXYr4J228C
Statystyki
Jeśli chodzi o wierzącą część społeczeństwa, to około jedna czwarta pytanych osób określiła się jako katolicy, kolejne 15 procent to protestanci, 5 procent – muzułmanie, a reszta przynależy do innych, mniejszych ugrupowań.
Islam to jedyna religia w Holandii, w której liczba wiernych nie spada, lecz bardzo wolno wzrasta – z 4,5 procent w 2012 roku do 5,1 w 2017.
Kto jest wierzący, a kto nie
Patrząc na płeć, dowiadujemy się, że kobiety są bardziej religijne niż mężczyźni. 17 procent z nich uczęszcza na nabożeństwa regularnie, podczas gdy systematyczna obecność mężczyzn w świątyniach (poza kapłanami) jest o 3 punkty niższa.
Rozważając zaangażowanie religijne Holendrów przez pryzmat wieku ankietowanych, nie będziemy zaskoczeni. Im młodsza osoba, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie wierząca. Największy kryzys wiary przypada na przedziały wiekowe 25 do 35 lat (12 procent uczestniczy regularnie w nabożeństwach) oraz 45 do 55 lat (11,9 procent).
Także wykształcenie ma wpływ na religijność społeczeństwa. Im bardziej wyedukowana osoba oraz im wyższy stopień naukowy posiada, tym bardziej prawdopodobne, że będzie określała się jako niewierząca.
To może Cię zainteresować