W celu przesłania informacji, naukowcy wykorzystali fenomen znany jako „splątanie”, który badacz Ronald Hanson opisuje jako „prawdopodobnie najdziwniejszą i najbardziej intrygującą konsekwencję praw mechaniki kwantowej.” Zjawisko dotyczy wzajemnego oddziaływania dwóch powiązanych, ale oddalonych od siebie cząstek, które mimo dzielącej je odległości zachowują się dokładnie w ten sam sposób – wpływając na jedną z nich, dostrzeżemy zmiany także w drugiej cząsteczce. Einstein nazywał to zjawisko „upiornym działaniem na odległość”.
Dane, które zostały przeniesione, zapisane zostały na diamentowych bitach kwantowych, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do rozwoju kwantowych komputerów oraz kwantowego Internetu. Zaletą tego typu sieci będzie to, że przesyłane informacje będą całkowicie chronione, bez możliwości przejęcia ich przez osoby trzecie.
Naukowcy planują powtórzenie eksperymentu jeszcze tego lata, tym razem przy odległości 1300 metrów między urządzeniami. Jednakże teleportacja fizycznych obiektów, takich jak ludzie, pozostaje według praw fizyki niemożliwa. Miejmy nadzieję, że nauka rozwinie się jednak i w tym kierunku.
To może Cię zainteresować