Artyści De Stijl zajmowali się nie tylko tworzeniem obrazów i rzeźb, ale odcisnęli swoje piętno także na architekturze, wystroju wnętrz, typografii, a nawet na literaturze oraz muzyce.
Przy jednej z ulic na obrzeżach utrechtu, za szpalerem drzew rosnących przy drodze stoi rząd zwykłych domków szeregowych, których monotonię przerywa jedna architektoniczna anomalia...
Dom Rietvelda Schrödera, z jego śmiałymi prostokątnymi płaszczyznami w kolorach czerni i bieli, jest wspaniałym pomnikiem istnienia utopijnego ruchu artystycznego De Stijl, stworzonego przez Pieta Mondriana i Theo van Doesburga w 1917 roku.
To właśnie w tym miejscu skupia się ogólnokrajowa celebracja stulecia powstania De Stijl. Głównym jej hasłem jest: 100 lat De Stijl - Mondrian dla holenderskiego designu.
Czym tak właściwie jest De Stijl?
W sztuce trend ten nazywany jest także neoplastycyzmem. Jego zwolennicy - głównie artyści i architekci - zwrócili się w kierunku czystej abstrakcji, ograniczając swoje prace do używania linii prostych, wertykalnych i horyzontalnych, oraz do kolorów czerni, bieli i barw podstawowych.
Wpływ De Stijl wyraźnie dostrzegalny jest w designie różnych produktów, w sztuce oraz w architekturze. Utrzymywał się on w Holandii przez około 14 lat i zapewnił on krajowi ważne miejsce w historii europejskiego modernizmu.
W ciągu roku we wszystkich holenderskich miastach związanych z artystami należącymi do ruchu De Stijl odbywać się będą wystawy, festiwale i wszelkiego rodzaju aktywności mające przybliżyć holendrom (i nie tylko) czasy złotego holenderskiego modernizmu.
To może Cię zainteresować