5
Kiedy powinniśmy się zameldować?
Najlepiej jeśli nastąpi to jak najszybciej. Jednak na meldunek w urzędzie, jak zwykle nie czeka się krótko, czas oczekiwania to około 3-4 tygodnie. Udając się do urzędu (gemente) należy mieć ze sobą następujące dokumenty: dowód osobisty lub paszport, numer BSN, europejski akt ślubu (huwelijksakte), europejski akt urodzenia (geboorteakt), zaświadczenie o zatrudnieniu, a także kontrakt wynajmu mieszkania lub zaświadczenie o kupnie nieruchomości.
W przypadku, gdy pracodawca zapewnia nam miejsce zamieszkania, wystarczy przedstawienie zaświadczenia z firmy. Procedura zameldowania może się nieco różnić w zależności od gminy w jakiej przebywamy, natomiast przy zmianie adresu cały proces jest znacznie uproszczony.
Będąc w urzędzie pobieramy dokumenty, które są w języku holenderskim, jednak są na tyle przejrzysto napisane, że wypełnienie ich nie powinno przynieść większych problemów. Jeżeli przebywamy w Holandii całą rodziną, to musimy udać się razem w celu złożenia podpisów. Ważna informacja jest taka, że dziecko, które umie pisać może zrobić to samodzielnie.
Znając dociekliwość Polaków, niejeden by zapytał, a po co tak właściwie jest nam zameldowanie? Zameldowanie na pewno ułatwi życie w Holandii. Dzięki temu bez problemów można wymienić prawo jazdy na holenderskie, zakupić auto zarejestrowane w tym kraju, czy kupić telefon na abonament.
Zgłoś się po swoje 9 359 zł!
To może Cię zainteresować
25-11-2013 19:38
25-11-2013 19:28
24-11-2013 15:04