Z tego co wiem to nie jest tak do końca .... firma w której pracujesz nie musi wziąć cię na kontrakt , wygląda to następująco , w momencie kiedy wchodzisz z fazy B do fazy C powinieneś dostać vast , ale zamiast tego pewnie dadzą Ci trzy miesiące wolnego, a później powiedzą żebyś wrócił i dalej pracujesz dla biura , jest to dosyć powszechna praktyka stosowana w NL
Faza A Faza B Faza C
78 przepracowanych tygodni 2 lata i/lub 8 umów Czas nieokreślony
Faza A
Pracownik znajduje się w fazie A dopóki nie przepracuje dla danego biura pośrednictwa 78 tygodni. Każdy przepracowany tydzień liczy się do przebiegu fazy A. Ilość godzin przepracowanych w ciągu tygodnia nie jest w tym przypadku istotna. W tej fazie można zawrzeć nieograniczoną ilość umów o pracę czasową. Ilość pracodawców, dla których pracuje pracownik czasowy również nie jest ważna.
Przerwa i jej skutki w fazie A
Jeśli przerwa w pracy wykonywanej dla danej agencji pracy tymczasowej wyniesie więcej niż 26 kolejnych tygodni, naliczanie 78 przepracowanych tygodni rozpoczyna się od nowa. W przypadku przerwy pomiędzy dwoma zawartymi umowami o pracę tymczasową trwającą 25 tygodni lub krócej ilość przepracowanych tygodni jest naliczana przez agencję w trybie ciągłym
Przerwa
Skutek
- krócej niż 26 tygodni
Przepracowane tygodnie naliczane są w sposób ciągły
- 26 tygodni lub więcej
Faza A rozpocznie się od początku
Wynagrodzenie w fazie A
W fazie A wynagrodzenie jest ustalane w zależności do wykonywanego zlecenia.
Rezerwy
Pracownik tymczasowy zatrudniony do wykonania określonego zlecenia jest opłacany w fazie A na podstawie rzeczywiście przepracowanych godzin. Można dzięki temu dokonywać tzw. rezerw, których wysokość zostaje wyszczególniona na odcinku wypłaty. Pracownik ma prawo do dokonania następujących rezerw:
* Dni urlopowe, przeliczone na 24 dni urlopu rocznie;
* 8 % dodatek urlopowy, tak jak reguluje to ustawa (w naszym przypadku co period);
Faza B
Faza B rozpoczyna się:
* W przypadku bezpośredniej kontynuacji prac dla tej samej agencji po zakończeniu fazy A lub:
* Jeśli po zakończeniu fazy A pracownik w ciągu 26 tygodni ponownie otrzyma zlecenie od tej samej agencji
Okres trwania fazy B wynosi maksymalnie dwa lata lub osiem umów. Oznacza to, że w tej fazie agencja pracy może zawrzeć z pracownikiem maksymalnie osiem następujących po sobie umów o pracę na czas określony. Podpisanie dziewiątego kontraktu oznacza przejście do następnej fazy.
Okres trwania umów o pracę określa samodzielnie agencja pracy tymczasowej, jednak w fazie B nie może on przekroczyć w sumie dwóch lat. W przypadku przerwy pomiędzy poszczególnymi umowami o pracę zawartymi w fazie B, trwającej nie dłużej niż trzy miesiące, zlicza się ona do całkowitego okresu trwania fazy B. W fazie B nie uwzględnia się pracy na podstawie umowy o pracę na czas wykonania określonego zlecenia i pracownik pracuje na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Faza C
Faza C rozpoczyna się
* Z chwilą podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu fazy B
* W przypadku podjęcia pracy dla tej samej agencji pracy w ciągu 13 tygodniu od zakończenia fazy B
Czas trwania fazy C nie jest określony.
Przerwy i ich skutki w fazie C
Przerwa
Skutek
· Krótsza niż 26 tygodni
· Powrót do początku fazy B
· 26 tygodni lub dłużej
· Powrót do początku fazy A