Zapomniane i tajemnicze miejsca w Niderlandach: Radio Kootwijk
Radio Kootwijk. Budynek A flickr.com/[●] wim goedhart/CC BY 2.0
Radio Kootwijk
Stację wybudowano pośrodku parku narodowego, aby jej transmisjom nie przeszkadzały żadne inne, zabłąkane fale radiowe. Jej projekt stworzył architekt, Julius Luthmann, wzorując się na budynku Großfunkstation firmy Telefunken w niemieckim Nauen. Uważny obserwator dostrzeże, że de Katethaal (Katedra), jak czasem nazywany jest budynek, wzorowana była na postaci sfinksa.
Wzniesiona w latach 20. XX wieku budowla, robi wrażenie na wszystkich, którzy zabłądzą w tę okolicę. Była to stacja radiowa nadająca na bardzo niskich częstotliwościach i zarazem jedyne miejsce, które mogło połączyć się z odległą kolonią, czyli Holenderskimi Indiami Wschodnimi (obecnie Indonezja).
Radio Kootwijk... ontworpen door Julius #Luthmann en gebouwd vanaf 1918, in #artdeco stijl, geïnspireerd op een #sfinx en het #Großfunkstation van Telefunken bij Nauen. Zo midden op de heide een zeer bijzonder aantrekkelijk #rijksmonument. #erfgoed #veluwe pic.twitter.com/JmMwH8Y5WE
— Maarten Veldhuis (@mveldhuis76) June 5, 2020
Technologia
Ogromna budowla została zamknięta i zaczęła popadać w zapomnienie.
Mini stacje funkcjonowały do lat 80. XX wieku w mniejszych, otaczających ją budynkach. Ich definitywny koniec nadszedł, gdy popularna stała się komunikacja satelitarna.
Blauwe uurtje bij Radio Kootwijk pic.twitter.com/9GnkgSoB7b
— Dave Zuuring (@nldazuu) April 6, 2020
Obecnie
Najbardziej kochają go jednak turyści, którzy dowiadując się o tym niezwykłym miejscu, przebywają wiele kilometrów, aby zobaczyć go na własne oczy i zrobić klimatyczne zdjęcia.
To może Cię zainteresować