Wielkanoc w Polsce i Niderlandach. Jakie są różnice?
Wielkanoc najbardziej kojarzy się z pisankami. Fotolia/Royalty free
Lany Poniedziałek
Zabraniajcie, aby w drugie i trzecie święto wielkanocne mężczyźni kobiet, a kobiety mężczyzn nie ważyli się napastować o jaja i inne podarunki, co pospolicie się nazywa dyngować (...), ani do wody ciągnąć, bo swawole i dręczenia takie nie odbywają się bez grzechu śmiertelnego i obrazy imienia Boskiego
Co ciekawe, Lany Poniedziałek, bez którego w Polsce wydaje się, że święta nie mogłyby się odbyć, nie istnieje w Niderlandach. W drugi dzień świąt mieszkańcy kraju tulipanów najczęściej wychodzą z domów i idą na zakupy. Odwiedzają salony samochodowe, sklepy meblowe i ogrodnicze, które na ten dzień corocznie organizują duże promocje.
Wielkanocne ciasta
To pierwsze przygotowuje się z różnego typu ciasta. Najbardziej typowe mazurki powstają z płatów kruchych, biszkoptowych oraz orzechowych. Na wierzchu wypieku bardzo często tworzy się swoistą kratkę, która stanowi dekorację.
Pascha jest przyrządzana na zimno oraz ciepło i posiada wiele znaczeń symbolicznych. Głównymi składnikami są mleko i jajka, które kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody. Dodatki do paschy – cukier, bakalie itp. są produktami luksusowymi, więc symbolizują bogactwo i dobrobyt. Kształt wypieku przypomina ściętą piramidę, co może oznaczać grób Chrystusa.
Z kolei Niderlandy, posiadają tylko jeden kultowy wypiek, który może być porównywany rangą do mazurka i paschy w Polsce. Paasbrood to rodzaj słodkiego chleba marcepanowego z dużą ilością bakalii. Podobny można zjeść w kraju tulipanów także na Boże Narodzenie, ale wówczas nosi on nazwę kerststol.
Historia niderlandzkiej strucli sięga ponad 650 lat wstecz. Wówczas uczestnicy wypraw krzyżowych na Bliski Wschód zabrali ze sobą do Europy nieznane owoce, przyprawy i orzechy. W ten sposób powstało ciasto zawierające dużą ilość rodzynek i migdałowe nadzienie.
Jajka kurze czy czekoladowe?
W religii katolickiej jajo wiąże się z motywem zmartwychwstania Chrystusa i symbolizuje nadzieję na życie wieczne.
paaseieren zoeken to niderlandzka tradycja polegająca na szukaniu ukrytych czekoladowych jajek w ogródku lub na kwietnik
To może Cię zainteresować