Skandale w niderlandzkiej telewizji. 5 programów, które wstrząsnęły publiką
Hoepla szokował tematami i nagością. Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo/Wikipedia
Een man weet niet wat hij mist/Człowiek nie wie, co traci
,,Een man weet niet wat hij mist” przedstawia historię dwóch mężczyzn Tima i Nicolaasa, którzy deklarują się jako geje, ale chcą sprawdzić swoją seksualność i przeżyć kontakt z płcią przeciwną. W ten sposób chcą potwierdzić lub obalić teorię, że wszyscy ludzie są tak naprawdę biseksualni. W dokumencie widz może zobaczyć proces przygotowania bohaterów do heteroseksualnego stosunku, a finalnie: także samą scenę intymną.
Film został uznany za homofobiczny i taki, który podważa nieheteronormatywność. Określa się go mianem szkodliwego ze względu na to, że widzowie po jego obejrzeniu mogą zacząć zachęcać gejów i lesbijki do swoistego ,,leczenia”. Twórcy obronili swój film tym, że puenta produkcji jest bardzo wyraźna: seks z kobietą może być przyjemny dla homoseksualisty, ale nie zastąpi mu kontaktu z mężczyzną.
Barend is weer bezig/Barend znowu to robi
,,Barend is weer bezig” jest skupiony wokół postaci Barenda Serveta, czyli niezdarnego dziennikarza granego przez IJfa Blokkera. Humor bazuje na prostych elementach: dziwnych kostiumach, przedstawianiu nagości i nawiązywania do fekaliów. Cztery odcinki produkcji i jeden świąteczny uznawano za anty telewizyjne.
Prawdziwą burzę wywołał epizod, w którym Barend przeprowadza wywiad z królową Julianą. Kobieta piła sherry, obierała brukselki i zachowywała się w niezwykle prześmiewczy sposób. W sprawie interweniował nawet minister kultury, który rozmawiał ze stacją VPRO i zaznaczył, że tego typu humor nie powinien mieć miejsca.
Adam Zkt. Eva/Adam szuka Ewy
,,Adam Zkt. Eva” bazował na znanej i lubianej koncepcji show polegającej na poszukiwaniu partnera. Eksperymentalną różnicą było to, że wszyscy uczestnicy programu występowali nago. Na początku bohaterowie poznają tylko jedną osobę, a w dalszej części odcinka pojawia się druga, która ma wprowadzić zamęt w relacji.
Choć uczestnicy przez cały program pokazują się nago, show ma na celu pokazać, że wygląd nie jest najważniejszą rzeczą w przypadku miłości. Bohaterowie zwracają uwagę na swoje ciała i oceniają pozostałe osoby, jednak koniec końców najczęściej wybierają drugą połówkę na podstawie osobowości.
Hoepla/Hopla
Tematyka obejmowała muzykę pop, modę, narkotyki, seks i sztukę. Reagując na szalejący konsumpcjonizm lat 50., twórcy skierowali swoją krytykę na ustalone normy i wartości społeczne
De Grote Donorshow/Wielki Show Dawcy
,,De Grote Donorshow” był programem, w którym widzowie mogli decydować za pomocą SMS-ów (dochód został przeznaczony na Niderlandzki Instytut Nerek), komu śmiertelnie chora 37-letnia kobieta odda swoją nerkę do przeszczepu. W show widzowie poznawali historie chorych i mogli wybrać osobę, która ich zdaniem najbardziej zasługuje na życie.
W ostatnim odcinku programu okazało się, że kobieta, która miała oddać organ, jest tak naprawdę aktorką. Osoby potrzebujące przeszczepu były prawdziwe i świadomie zgodziły się na wzięcie udziału w mistyfikacji. Choć program zdaniem wielu został uznany za okrutny, twórcy bronili całej koncepcji. ,,De Grote Donorshow” miał uwrażliwić widzów na problem i ten cel z pewnością został zrealizowany.
Oczywiście zgadzamy się, że to ma zły smak, ale uważamy, że rzeczywistość ma jeszcze gorszy smak. Mam na myśli to, że w Niderlandach jest coraz gorzej z dawstwem organów. My [BNN - przyp. red.] mieliśmy kogoś, kto założył tę stację, potrzebował nerki, był na liście biorców i wkrótce potem, w wieku 35 lat, zmarł. Miało to miejsce pięć lat temu, a od tamtego czasu sytuacja w Niderlandach wygląda jeszcze gorzej
To może Cię zainteresować