Nijmegen: najstarsze miasto w Holandii, dom Maryjki i maślanej wagi
Co było pierwsze, Nijmegen czy Maastricht? fotolia.com/ fot.Mike/ royalty free
Najstarsze w kraju
Nijmegen bez wątpienia założone zostało przez Rzymian i z okresu ich panowania pochodzi znaleziona podczas wykopalisk archeologicznych kamienna kolumna zdobiona reliefami rzymskich bóstw, datowana na 17 r. n.e. Rzymskie monety pochodzące z podobnego okresu, a także źródła historyczne wskazujące na to, że Ulpia Noviomagus Batavorum, bo tak brzmiała jego łacińska nazwa, otrzymała w 89 r. n.e. prawa miejskie, stanowią niepodważalne dowody na to, że Nijmegen jest najstarszą miejscowością w Holandii. Mieszkańcy Maastricht mają jednak na ten temat własne zdanie.
Najciekawsze miejsca
Mimo że minęło już ponad 2000 lat, w Nijmegen udało się odkryć pozostałości po założonym przez Rzymian mieście. W pobliżu kasyna natrafić można na odsłonięty fragment murów miejskich, a na ulicy Rembrandstraat w bruku zaznaczono zarys stojącego tam niegdyś amfiteatru. Słynną rzymską kolumnę oraz starożytne monety są do obejrzenia w muzeum Het Valkkof.
Muzeum Het Valkhof
Muzeum miejskie, w którym znajduje się pełen przekrój okolicznej sztuki, od czasów antycznych po współczesne. Stała wystawa prezentuje historię miasta oraz otaczających go terenów, a czasem trafić tam można na ciekawą wystawę czasową.
Park Valkhof
Wielki park ulokowany na niewielkim wzniesieniu na skraju historycznego centrum miasta. Rozciąga się z niego piękny widok na przepływającą przez Nijmegen rzekę Waal. Podczas spaceru natrafić tam można na bardzo interesujące miejsce. Chodzi o tak zwane Barbarossa-ruïne, czyli ruiny Barbarossy, a dokładniej pozostałości kaplicy stanowiącej niegdyś część pałacu wzniesionego w 1155 roku na życzenie Świętego Cesarza Rzymskiego, Fryderyka Barbarossy, zwanego Rudobrodym.
Grote Markt
Mirakl „Maryjka z Nijmegen” opowiada historię młodej dziewczyny, która zostaje zwiedziona i uwiedziona przez diabła i przez siedem lat pozostaje w jego mocy. Przez ten czas wspólnie wyrządzają wiele zła, jednak w końcu Maryjka pragnie się nawrócić i powrócić na łono kościoła oraz opuszczonej przed laty rodziny. Droga do odkupienia jest długa, a w ramach pokuty dziewczyna zakuta zostaje w trzy żelazne obręcze, które opadną, gdy jej grzechy zostaną wybaczone.
Stadhuis
Został on wzniesiony w połowie XVI wieku i prezentuje sobą kolejny, po wadze miejskiej, przykład (wczesno)renesansowej architektury niderlandzkiej. Pod budynkiem znajdują się starsze od niego, średniowieczne piwnice z komnatą tortur i działającym na wyobraźnię, nabitym żelaznymi kolcami łożem sprawiedliwości
To może Cię zainteresować