Pałac pokoju w Hadze.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Kraj tulipanów obfituje w miejsca, w których ludzie mogą zderzyć się z przeszłością i poznać interesujące opowieści napisane przez naszych przodków. Kultowe muzea, tj. Rijksmuseum czy Dom Anny Frank, to tylko najpopularniejsze z tego typu atrakcji. Istnieje wiele zabytków cieszących się nieco mniejszą popularnością, które są równie atrakcyjne pod względem turystycznym.
Euromast w Rotterdamie
Wieża widokowa Euromast to prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają podziwiać odwiedzany kraj z góry. Budowla mierzy 185 m, co sprawia, że jest najwyższym punktem w całym kraju tulipanów. Na jej szczycie można odwiedzić kultową restaurację o nazwie ,,Bocianie gniazdo”, która nazwą nawiązuje do kosza umieszczonego w górnej części grotmasztu okrętu.
Euromast.
Źródło: Adobe Stock/licencja podstawowa
Euromast zostało wybudowane w 1960 roku, po dwóch latach ciężkich prac robotników. Architekci, tworząc plan, wiedzieli, że stworzą coś wielkiego i to nie tylko pod względem wysokości. Wieża miała zachwycać widokiem, ale także być nietypowa i ciekawa dla osób podziwiających ją z dołu. Z tego względu zaprojektowali ją jako betonową tubę z ciężką betonową podstawą.
10 lat później postawiono 85-metrową nadbudowę i obrotowy, przeszklony taras widokowy na wysokości 112 metrów.
Dom cara Piotra Wielkiego w Zaandamie
Niezwykły drewniany domek, w którym przez jakiś czas mieszkał car, jest interesującym punktem zwiedzania północno-zachodniej części kraju. Postawiony w XVII wieku przetrwał do dziś, pomimo mało wytrzymałej: drewnianej budowy.
Co ciekawe, budynek nigdy nie był w posiadaniu Piotra Wielkiego. Miejsce należało bowiem do kowala Gerrita Kista, który udzielił mu gościny, kiedy car, chcąc poznać tajniki budowy okrętów zatrudnił się incognito w lokalnej stoczni. To właśnie przez tę historię chatka jest uznawana za miejsce rozgrywania się nietypowej historii.
Dom cara w Zaandamie odwiedziło wiele ważnych osobistości, m.in. Napoleon Bonaparte, Michaił Gorbaczow, czy Władimir Putin.
Waga miejska w Goudzie
Ten budynek to prawdziwie historyczne miejsce Goudy. Powstał w 1668 i swoim stylem architektonicznym reprezentuje klasycyzm niderlandzki: nawiązujący do inspiracji z czasów antyku.
W średniowieczu waga miejska była rodzajem budynku, który stawiano we wszystkich większych miejscowościach. Znajdował się on zwykle na rynku, w pobliżu ratusza i był dostępny dla lokalnych kupców. W środku znajdowała się oficjalna waga miejska, która umożliwiała pomiar handlowy i wystawianie produktów na sprzedaż.
Waga miejska w Goudzie jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie budynek utrzymał się w dobrym stanie. Jest on dostępny dla zwiedzających i zachwyca swoim nietuzinkowym wnętrzem. Zainteresowanie wzbudza także płaskorzeźba przedstawiająca ważenie serów, co jednoznacznie kojarzy się właśnie z Goudą.
Bazylika katedralna świętego Bawona w Haarlemie
Niderlandy, choć obecnie są określane jako kraj ateistyczny, posiadają wiele zabytkowych kościołów, które stanowią niezwykłą atrakcję dla podróżnych. Jednym z takich interesujących punktów jest bazylika zbudowana w 1898 roku w Haarlemie.
We wnętrzu świątyni można zobaczyć wiele interesujących elementów. Zgromadzono tam liczne dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, szaty, naczynia liturgiczne, ale także kielichy, monstrancje, świeczniki i krzyże z czasów budowy kościoła.
Swoją nietypową nazwę bazylika zawdzięcza patronowi miasta. To właśnie święty Bawon, belgijski pustelnik miał odpowiadać za ocalenie Haarlemu w 1268 roku. Kiedy mieszkańcy znajdowali się pod oblężeniem, na niebie miał ukazać się wizerunek Bawona. Wystraszyło to atakujących, którzy natychmiast uciekli.
Pałac pokoju w Hadze
Pałac wybudowany w latach 1907-1913 jest nie tylko ciekawy z powodu imponującej architektury (neorenesansowy styl), ale także ze względu na niezwykłe wydarzenia, które miały miejsce w jego wnętrzu. To właśnie tam najważniejsze organizacje w Europie pilnowały, by na kontynencie panował pokój. Tak pozostało aż do dziś.
Budynek zaprojektowany przez francuskiego architekta Louisa Cordonniera stworzono z granitu, piaskowca i czerwonej cegły z wysokim spadzistym dachem z szarej dachówki.
Pałac pokoju w Hadze.
Źródło: Adobe Stock/licencja podstawowa
Budowla została postawiona, by być siedzibą Stałego Trybunału Arbitrażowego, który z kolei był owocem ustaleń pokojowych w Europie w 1899 roku. Po I wojnie światowej pałac stał się siedzibą Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej, a po II wojnie zastąpiono go przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.