Jego nazwę nosił nowojorski Brooklyn. Amersfoort – „miasto głaza” i nieodkryta perełka turystyczna
Średniowieczna brama miejska to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Amersfoorcie. fotolia.com/ fot. Nick Fox/ royalty free
Miasto jak z obrazka
Keistad, czyli miasto głaza
Za swoją ciężką pracę ciągnący głaz otrzymali piwo i precle, ale okoliczne miasteczka zaczęły przezywać mieszkańców Amersfoortu prześmiewczo Keientrekkers, czyli „głazociągaczami”. Nie spodobało się to samym zainteresowanym, przez co bogu ducha winny kawał skały został „ukryty”, czyli porządnie zakopany.
Odnaleziono go w 1903 roku i z honorami umieszczono na postumencie. Amersfoortse Kei („Głaz amersfoorcki”) w pełnej okazałości można podziwiać do dziś.
140 Jaar OVF (2): 'Kei steen des aanstoots?' AMERSFOORT Dit jaar viert de Oudheidkundige Vereniging Flehite (OVF) het 28ste lustrum. Dat feit zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Als grondlegger van het gelijknamige museum... https://t.co/3yOwIwG99d pic.twitter.com/H4vdTJjSxZ
— DeStadAmersfoort.nl (@StadAmersfoort) June 9, 2018
Miejsce, które znamy dziś jako nowojorski Brooklyn, oryginalnie nazwane zostało Nieuw Amersfoort („Nowym Amersfoortem”).
Wspinaczka na wysoką wieżę
Średniowieczna brama
Dom Mondriana
Mondrian (gdyż pod takim nazwiskiem znany jest obecnie na świecie) to ojciec neoplastycyzmu, geometrycznego prądu w sztuce abstrakcyjnej. Nurt powstały w latach 20. XX wieku charakteryzuje się wykorzystywaniem prostych linii, dzielących pole obrazowe na figury geometryczne (głównie prostokąty i kwadraty), przy wykorzystaniu jedynie trzech podstawowych kolorów – żółtego, niebieskiego, czerwonego oraz trzech „niekolorów” – czarnego, białego i szarego.
Piet Mondrian, wraz z Theo van Doesburgiem, w 1917 roku w Lejdzie założył grupę De Stijl skupiającą artystów podążających drogą neoplastycyzmu. Prace i pomysły działaczy tego ugrupowania bardzo silnie wpłynęły m.in. na Bauhaus i powstawanie w architekturze i wzornictwie stylu międzynarodowego.
5. Composition with Red, Yellow, Blue, and Black by Piet Mondrian and Google pic.twitter.com/sYnfvmvJp4
— Gleb Sabirzyanov (@zyumbik) April 19, 2019
To może Cię zainteresować