Artykuł sponsorowany
Wysyłasz pieniądze z Holandii na polskie konto? Sprawdź, jak zrobić to najtaniej
1
Oszczędzaj dzięki korzystnym warunkom kantora online Materiały promocyjne
Holandia jest w ścisłej czołówce krajów wybieranych przez Polaków jako cel emigracji zarobkowej. Atrakcyjne zarobki pozwalają na odłożenie części comiesięcznej pensji lub przesłanie pieniędzy rodzinie w Polsce. W takiej sytuacji mamy do czynienia zarówno z koniecznością wymiany waluty, jak i z przelewem międzynarodowym. Jak wykonać taką transakcję, aby nie ponieść strat finansowych?
Po pierwsze – załóż konto w holenderskim banku
Mieszkając i pracując w Holandii, trudno obejść się bez konta w jednym z tamtejszych banków. Otwarcie konta w holenderskim banku nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy zatem udać się do placówki banku z ważnym dowodem osobistym lub paszportem i podpisać umowę.
Przelewy w euro, czyli SEPA
Posiadając konto internetowe w banku holenderskim, możemy szybko i praktycznie o każdej porze wykonywać przelewy. Najbardziej powszechnym sposobem na przesłanie pieniędzy z Holandii do Polski jest przelew SEPA (Single Euro Payments Area), przeznaczony dla waluty euro i obowiązujący tylko na terenie Unii Europejskiej oraz wybranych krajów europejskich spoza wspólnoty, m.in. Szwajcarii czy Norwegii. Przelew powinien dotrzeć do odbiorcy w ciągu 1-2 dni roboczych. Wykonując przelew międzynarodowy, trzeba bardzo uważać na poprawne uzupełnienie wszystkich danych, szczególnie dokładnego adresu odbiorcy i numeru rachunku w formacie IBAN, wraz z kodem SWIFT banku oraz kodem kraju, do którego wysyłamy pieniądze (do Polski na początku dodajemy PL). Taka transakcja będzie nas kosztować około 5 zł, a w niektórych przypadkach jest wliczona w obsługę rachunku bankowego.
Dodatkowe koszty – bankowe kursy walut
Przelew SEPA jest bez wątpienia najtańszą opcją, jednak pojawia się tu pewien szkopuł, który generuje nam dodatkowe koszty. Przesyłając euro na polskie konto, musimy przecież liczyć się z tym, że kwota zostanie przewalutowana po kursie obowiązującym w danym banku. Powszechnie zaś wiadomo, że bankowe kursy walut nie należą do najbardziej atrakcyjnych z punktu widzenia klienta. Dzieje się tak, ponieważ banki naliczają sporą marżę, która jest zawarta w kursie. Powstaje zatem spread walutowy, czyli różnica pomiędzy ceną kupna a ceną sprzedaży danej waluty. W polskich bankach wynosi ona około 4-9%.
Konto walutowe w Polsce
Chcąc uniknąć dodatkowych opłat ze strony banku za przewalutowanie, warto rozważyć możliwość otwarcia rachunku walutowego w Polsce. Dzięki temu możemy przesyłać euro bez przewalutowania, a następnie wymieniać je na złotówki korzystając np. z kantoru internetowego. Przy zakładaniu konta walutowego warto sprawdzić, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za przelewy przychodzące z zagranicy lub wypłatę środków z bankomatu. Rachunek walutowy to dobre rozwiązanie dla tych, którzy systematycznie wymieniają waluty i nie chcą przepłacać w bankach ani ryzykować w kantorach stacjonarnych, które oferują jedynie gotówkowe transakcje.
Wymiana walut online pozwala sporo zaoszczędzić
Kantory internetowe to z jednej strony bezpieczniejsza i bardziej komfortowa alternatywa dla tradycyjnych kantorów, z drugiej zaś – znacznie tańsza alternatywa dla banku. W e-kantorze możemy dokonać szybkiej bezgotówkowej wymiany dowolnej waluty po korzystniejszym kursie. Przyczyną atrakcyjnych cen w kantorach online jest minimalny spread, a zatem również niska marża za wymianę. Aby sprawdzić, ile zaoszczędzimy na konkretnej transakcji, można posłużyć się kalkulatorem korzyści udostępnianym przez tego typu portale. Po wpisaniu kwoty oraz wyborze waluty i banku do porównania otrzymujemy wynik, obliczany na podstawie kursów obowiązujących w danym dniu, np.:
– sprzedaż 500 EUR (wymiana euro na złotówki)
– internetowy kantor: 2 101,40PLN
– przykładowy bank: 2 033,25PLN
– różnica: 68,15 PLN na korzyść e-kantoru*.
*Wyliczenia według kursów z dnia 22.03.2018.
Jak wymieniać euro przez internet?
Do wymiany waluty w internetowym kantorze potrzebne jest konto walutowe. Transakcja wymiany euro na złotówki polega na przesłaniu określonej kwoty z rachunku walutowego do e-kantoru, by następnie móc zatwierdzić wymianę i otrzymać przelew zwrotny na drugie konto, prowadzone w złotówkach. Szukając satysfakcjonującego kursu euro, możemy zasugerować się automatyczną podpowiedzią portalu, który wybiera dla nas najatrakcyjniejszą ofertę spośród aktualnie dostępnych. Jeżeli jednak żadna z obecnych ofert nam nie odpowiada, istnieje możliwość określenia własnych preferencji cenowych. Wówczas otrzymamy powiadomienie o pojawieniu się adekwatnej oferty.
Tani przelew z zagranicy bez konta walutowego
Osoby, które nie posiadają i nie planują zakładania konta walutowego, również mogą przesłać euro na rachunek w polskim banku przy pomocy internetowego kantoru. W wybranych e-kantorach dostępna jest usługa przelewów międzynarodowych SEPA i SWIFT, do których rachunek walutowy nie będzie nam potrzebny, np. https://internetowykantor.pl. Transakcja odbywa się niemalże w ten sam sposób, co przelew zagraniczny w banku, z tym że nie przesyłamy euro bezpośrednio do polskiego adresata, ale do internetowego kantoru. Tam dokonywana jest wymiana waluty na złotówki, a następnie przewalutowana suma jest przesyłana dalej, do odbiorcy końcowego. Mamy zatem 2 w 1: przelew na konto zagraniczne i wymianę waluty. Dzięki temu, że kurs euro w kantorze internetowym jest znacznie korzystniejszy niż w banku, nie narażamy się na dodatkowe wysokie koszty związane z przewalutowaniem.
To może Cię zainteresować
07-11-2019 19:28
3
0
Zgłoś