Tragedia wstrząsnęła mieszkańcami Flevoland.
Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/mystic_mabel
Niderlandzka policja poinformowała o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w niewielkiej miejscowości w prowincji Flevoland. Dziecko zmarło we własnym mieszkaniu po tym, jak zostało zagryzione przez znajdującego się tam psa. Przeprowadzono sekcję zwłok ofiary, a funkcjonariusze dalej badają szczegóły sprawy.
Tajemnicza śmierć
Do zdarzenia doszło w ubiegły czwartek (24.08) w miejscowości Emmeloord. Okoliczne media szybko poinformowały o niespodziewanej śmierci niemowlęcia, jednak początkowo policja nie podała dokładnej przyczyny zgonu. Przedstawiciele służb mówili, że był on związany z „incydentem medycznym”.
Policja natychmiast zabrała psa należącego do rodziców ofiary, Wówczas nie było jasne, jaki był powód tego działania.
O prawdziwej przyczynie śmierci dziecka poinformowano dopiero 28 sierpnia. Okazało się, że niemowlę zostało pogryzione przez zwierzę i zmarło właśnie w wyniku tego incydentu. Potwierdziła to sekcja zwłok, ale funkcjonariusze nie zgodzili się na ujawnianie jej szczegółów. W sprawie trwa śledztwo, ale na razie nie dokonano żadnych aresztowań.
Zszokowani sąsiedzi
Niespodziewana śmierć niemowlęcia wywołała sporo emocji wśród sąsiadów ofiary. Wszyscy znali młode małżeństwo i byli świadomi, że wiosną tego roku urodziło im się dziecko. Niektórzy zwrócili także uwagę na obecność psa, jednak nigdy wcześniej nie wzbudzał on ich szczególnego zainteresowania. Okolicznym mieszkańcom trudno było określić jego rasę, a także wielkość i usposobienie.
Sąsiedzi przyznali, że śmierć niemowlęcia wywołała prawdziwy szok. Złożono kondolencję dla rodziców dziecka, a sam incydent skłonił ich do szczególnych refleksji.
To najgorsza rzecz, jaka może cię spotkać jako ojca lub matkę [...] Dramat. Zastanawiam się, czy można było temu zapobiec~ relacja sąsiada dla AD.
Dzieci a zwierzęta
Dyskusja dotycząca kontaktów dzieci ze zwierzętami domowymi trwa od dawna, a temat wciąż wywołuje sporo emocji. Eksperci uważają, że zdrowy i odpowiednio pielęgnowany pies lub kot może mieć kontakt nawet z noworodkiem. Zwraca się jednak uwagę na to, by spotkania te były nadzorowane przez osoby dorosłe, szczególnie w przypadku najmłodszych. Warto także szybko rozpocząć edukację dziecka i tłumaczyć mu, jak funkcjonować w otoczeniu czworonoga.
Rodzice mogą uczyć swoje dzieci, jak zachować się w obecności psów i jak rozpoznać ryzyko ataku. W przypadku ugryzienia należy zapewnić dziecko, że nie jest winne. Wina leży po stronie właściciela lub dorosłego opiekuna psa
~komunikat organizacji Doggone Safe.
Mimo szerzenia wiedzy na temat bezpiecznych kontaktów dzieci i czworonogów, nadal odnotowuje się przypadki pogryzień ze strony psów. Agresywne zachowanie zwierzęcia jest reakcją obronną na lęk i sposobem na zredukowanie stresu. Skłonność do tego typu działań świadczy o zaniedbaniu pupila w okresie jego wczesnej socjalizacji.