Holenderski minister spraw społecznych i zatrudnienia twierdzi, że kontakt z Polską w sprawie unijnych zasiłków dla bezrobotnych jest znikomy.
Flickr.com/Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)/Jos @ FPS-Groningen
UWV nie otrzymuje danych o aktualnym statusie imigrantów z Polski posiadających holenderski zasiłek dla bezrobotnych – twierdzą dziennikarze programu Nieuwsuur. Problem komunikacji pomiędzy organami w obu państwach powoduje napięcia i niezadowolenie ministra spraw społecznych i zatrudnienia, Woutera Koolmeesa.
Potrzeba lepszej współpracy
Polskie władze zgłaszają, że osoba z zasiłkiem dotarła do kraju. Holenderska Jednostka Wykonawcza Ubezpieczeń Pracowniczych (UWV) nie może jednak sprawdzić, czy konkretny bezrobotny faktycznie przebywa w Polsce i w jakim stopniu wywiązuje się ze swoich zobowiązań, tj. aktywnie poszukuje pracy. Nie istnieją także żadne konkretne umowy dotyczące przeprowadzania takich międzynarodowych kontroli, które mogłyby kończyć się skróceniem lub całkowitym wstrzymaniem świadczenia.
Wouter Koolmees planuje zawrzeć umowy z Polską, pozwalające na lepszą współpracę pomiędzy stronami i walkę z nadużyciami. Minister uważa jednak, że świadczenie nie stanowi skutecznego motywatora do poszukiwania pracy, ponieważ jest co najmniej dwa razy wyższy niż przeciętna płaca w Polsce (600 euro). Twierdzi także, że oszustwa zasiłkowe są na tyle powszechne, że będą musiały zostać podjęte środki w celu ograniczenia nadużyć.
Nie dla 6 miesięcy
Holenderski rząd planuje także zagłosować przeciw nowym przepisom unijnym, które wydłużyłyby okres otrzymywania zasiłku z 3 do 6 miesięcy. Inne kraje popierają jednak ten pomysł, dlatego najprawdopodobniej porozumienie pomiędzy Radą Europejską, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim wejdzie w życie – tak przewiduje portal NOS.
Według polityka, dodatkowy eksport świadczeń będzie kosztował Holandię 32 miliony euro rocznie.
16 marca Nieuwsuur opublikował materiał o oszustwach zasiłkowych związanych z systemem Unii Europejskiej – według ustaleń dziennikarzy, Polacy na dużą skalę nadużywają
export-WW i w rzeczywistości w rodzinnym kraju nie szukają zatrudnienia, ponieważ nie jest to dla nich opłacalne finansowo. Holandia wypłaca zasiłki, jednak, według przepisów UE, powinny być one egzekwowane w Polsce.
03-04-2019 20:37
0
0
Zgłoś
01-04-2019 09:25
0
-1
Zgłoś
31-03-2019 13:50
0
0
Zgłoś
30-03-2019 21:42
30-03-2019 21:26
0
0
Zgłoś
29-03-2019 09:33
0
0
Zgłoś