W Niderlandach wzrosła liczba milionerów.
AdobeStock/licencja podstawowa
Holandia, podobnie jak inne kraje europejskie, zmaga się z inflacją. Mieszkańcy borykają się z problemami finansowymi, ale okazuje się, że nie wszystkim powodzi się tak źle. Najnowsze dane pokazują, że liczba milionerów wzrosła siódmy rok z rzędu i wszystko wskazuje na to, że statystyka ta utrzyma się także w przyszłości.
Dane statystyczne
24 kwietnia Główny Urząd Statystyczny w Holandii opublikował dane dotyczące zarobków obywateli. Informacje były zbierane 2 lata temu, jednak sporo czasu zajęła ich analiza. Dzięki zakończonym pracom wiadomo, że liczba milionerów w kraju ponownie wzrosła i w 2021 roku było ich znacznie więcej niż w 2020.
1 stycznia 2021 r. w Holandii było łącznie 317 tys. gospodarstw domowych z co najmniej milionem euro. Oznacza to wzrost o 32 tys. w porównaniu z 2020 r.
Milionerzy to głównie osoby samozatrudnione. Stanowią aż ⅔ wszystkich bogaczy. Najwięcej z nich działa na własną rękę w rolnictwie. Ich kapitał to budynki, grunty, a także maszyny. Inne sektory, w których działają to finanse oraz nieruchomości. Znacząca część przebywa także obecnie na emeryturze.
Niewątpliwie wpływ ma fakt, że wartość nieruchomości, takich jak mieszkań na wynajem, w ostatnich latach gwałtownie wzrosła
~komentarz RTL Nieuws.
Milionerzy w Holandii
GUS opublikował także informacje dotyczące miejsca zamieszkania milionerów w Niderlandach. Okazuje się, że najwięcej z nich zajmuje region Holandii Północnej. Jako, że jest to samo serce kraju (znajduje się tam Amsterdam), to ceny nieruchomości są także odpowiednio drogie. Okazuje się, że stać na nie tylko najbogatszych.
Największą popularnością wśród najbogatszych cieszą się gminy Bloemendaal i Laren. Na każdym z tych dwóch obszarów prawie 30 proc. mieszkańców stanowią osoby z co najmniej sześcioma zerami na koncie.
Najbiedniejsze gminy w Holandii to Limburg Kerkrade, Brunssum, Landgraaf i Heerlen.
Więcej bogaczy
Statystyki pokazują, że liczba milionerów w Holandii zwiększa się nieprzerwanie już od 7 lat. Warto zaznaczyć, że w 2018 roku w kraju tulipanów było 100 tys. mniej bogaczy niż teraz. A na tym nie koniec. Eksperci przewidują, że dane z 2022 roku osiągną ponowny rekord i tendencja ta utrzyma się z pewnością jeszcze przez kilka najbliższych lat.
Gospodarstwa domowe przeciętnych obywateli mają średni kapitał w wysokości 75 000 euro.