Wybrano narodowy kwiat w Holandii.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Przedstawiciele programu Vogels transmitowanego w telewizji publicznej ogłosili zwycięzcę plebiscytu na narodowy kwiat Holandii. Okazało się, że w konkursie wygrała stokrotka. Kwiat został wybrany przez większość głosujących osób, czyli łącznie 53 tys. ankietowanych.
Narodowy kwiat
4 czerwca ogłoszono nazwę narodowego kwiatu Niderlandów. Według stacji BNNVARA obywatele postawili na stokrotkę, czyli inaczej Bellis perennis. Popularna roślina występuje na większości obszarów Europy, w Azji Zachodniej i Azerbejdżanie oraz Libii. Rośnie dziko, najczęściej na łąkach, pastwiskach, ale bywa także uprawiana jako roślina ozdobna.
Belgowie mają mak, Niemcy chaber, Austriacy szarotkę alpejską, Finowie konwalię, a my stokrotkę ~komentarz dziennikarza z programu Vogels.
O tytuł narodowego kwiatu walczyły także inne gatunki. Mowa o m.in. mniszku lekarskim, pietruszce krowiej i kwiecie kukułki. Stokrotka zwyciężyła z dużą przewagą.
Stokrotki są narodowym kwiatem Holandii.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Roślinność w Holandii
Wybory narodowego kwiatu zostały uznane za kluczowe. Duże zainteresowanie konkursem pokazało, że ludzie nie są obojętni na roślinność występującą w Holandii. Program chciał pobudzić ludzi do obserwacji bioróżnorodności i zachęcić do dbania o nią.
Zwrócenie uwagi na piękno i znaczenie dzikich kwiatów jest również zwróceniem uwagi na wrażliwość dzikiej flory i jej rolę w różnorodności biologicznej oraz przetrwaniu gatunków owadów i ptaków
~dziennikarz programu.
Kraj tulipanów
Sporo kontrowersji w związku z wyborem narodowego kwiatu wywołał fakt, że w plebiscycie nie uwzględniono tulipana. Roślina nie została nawet nominowana do tej kategorii, a od wielu lat to właśnie ona jest uznawana za jeden z symboli Holandii.
Sprawę skomentowali organizatorzy konkursu, którzy uznali, że tulipan nie jest tak bardzo związany z Holandią, jak mogłoby się wydawać. Jest to symbol Węgier oraz Turcji, więc narodowy kwiat z Niderlandów powinien być inny.
Chociaż Holandia słynie z tulipanów, ten kwiat wcale nie jest pochodzenia holenderskiego~ uzasadnienie organizatorów konkursu cytowane przez PAP.
Tulipany w Holandii
Pierwsze tulipany wyhodowano w Turcji mniej więcej w X wieku n.e. Dopiero w XVI wieku kwiaty zawędrowały do Niderlandów, a stało się tak za sprawą jednego z flamandzkich kupców. Otrzymał cebulki od tureckiego sułtana, a potem sprezentował je botanikowi Claudiusowi. Gdy naukowiec przeniósł się do Niderlandów i został profesorem Uniwersytetu w Lejdzie, zaczął rozsławiać otrzymane rośliny.
Ze względu na panujący w europejskim państwie klimat tulipany rosły szybko i efektownie. Zachwycały swoim wyglądem: strukturą i różnorodnymi kolorami. Obywatele zakochali się w nich tak bardzo, że w końcu kwiaty zaczęły być także przedmiotem rywalizacji. ,,Tulipanowa gorączka” to określenie obejmujące zjawisko walk pomiędzy bogacącą się klasą średnią o to, kto wyhoduje piękniejsze rośliny.