Krem SPF za darmo? Takie rzeczy tylko w Holandii.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Czerwcowe upały zaskoczyły mieszkańców kraju tulipanów. Przez cały weekend obywatele tłumnie przybywali na plaże, a w niektórych miejscach mogli już skorzystać z udostępnionych, darmowych kremów z filtrem SPF. Akcja zorganizowana przez różne placówki będzie trwać przez całe lato, a jej celem jest zapobieganie powstawaniu nowotworów skóry.
Inicjatorzy pomysłu
9 czerwca niderlandzki portal NOS poinformował, że w tym roku w wielu niderlandzkich miastach mieszkańcy będą mieli dostęp do darmowych kremów przeciwsłonecznych. Akcję zainicjowali przedstawiciele szpitala VieCuri w Venlo-Venray, którzy uznali, że SPF to podstawowy produkt, który powinien być używany przez każdego – szczególnie latem.
Pomysł pojawił się w głowie przedstawicieli placówki już rok temu. Minęło jednak trochę czasu, zanim udało się wprowadzić dostęp do darmowych kremów. Szpital zaopatruje obecnie 120 szkół podstawowych w Limburgii.
Nasza dermatolog Karen van Poppelen wpadła na pomysł przekształcenia słupków dezynfekcyjnych pozostałych po okresie koronowym w dozowniki filtrów przeciwsłonecznych ~rzeczniczka szpitala Liset Spreuwenberg dla NOS.
Dozowniki z kremem
Według NOS pomysł z darmowym dostępem do kremów przeciwsłonecznych stał się obecnie bardzo popularny. Sundo, czyli firma, która zajmuje się dostarczaniem dozowników z kremami, podała, że w tym roku zainstalowała urządzenia już w ponad 100 miejscach. Z usług firmy korzysta już ponad 20 gmin.
Dozowniki z filtrem SPF pojawiają się w różnych częściach kraju. Można zobaczyć je w nadmorskich kurortach m.in. w Katwijk. Wszystko po to, by zapobiegać nowotworom skóry.
To kosztuje kilka tysięcy euro, ale uważamy, że zdrowie naszych mieszkańców i gości jest bardzo ważne~Jacco Knape, radny nadmorskiego kurortu Katwijk dla NOS.
Nowotwory skóry
Rak skóry to najczęstszy rodzaj nowotworu wykrywany w Holandii. Każdego roku wykrywa się go u niemal 70 tysięcy nowych pacjentów. Mowa przede wszystkim o czerniakach, odmianie podstawnokomórkowej, a także kolczystokomórkowej.
Zdaniem ekspertów najbardziej narażoną grupą są osoby pracujące na słońcu, czyli m.in. budowlańcy i pracownicy ogrodnictwa. Obciążone są również osoby, które korzystają ze sztucznych metod posiadania opalenizny np. solarium.