Mężczyzna utonął w niderlandzkim jeziorze [zdjęcie poglądowe].
Adobe Stock/licencja podstawowa
Straż pożarna w Niderlandach poinformowała o tragicznym zdarzeniu, do którego doszło w Roermond. 41-latek utonął, po tym, jak wskoczył do wody, by wyciągnąć komórkę. Służby reanimowały mężczyznę, jednak ten wkrótce zmarł.
Tragiczny wypadek
Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę wieczorem (27.05) w Roermond (Limburgia). Mieszkaniec Maastricht znajdował się na łodzi z kilkoma innymi osobami. Brał udział w rejsie po okolicznym jeziorze. Nagle jednej telefon komórkowy jednej z podróżujących osób wpadł do wody. 41-latek bez wahania wskoczył, by go wyłowić, ale nie wypłynął potem na powierzchnię.
Szybko rozpoczęto poszukiwania, a także zawiadomiono straż pożarną. Na miejscu pojawił się także śmigłowiec ratowniczy oraz nurkowie. W końcu mężczyznę znaleziono około 100 metrów od brzegu.
Po ponad 45 minutach został wyciągnięty z wody i umieszczony na łodzi strażackiej
~relacja RTL Nieuws.
Straż pożarna
Choć 41-latek otrzymał niezbędną pomoc, to nie udało się go uratować. Nie wystarczyło czasu, by przetransportować go do szpitala, bo zmarł na miejscu. Zdaniem służb przyczyną utonięcia był najprawdopodobniej skurcz, który uniemożliwił mężczyźnie wypłynięcie na powierzchnię.
Po wydobyciu go z wody przez straż pożarną reanimowano go, ale na próżno ~komunikat straży pożarnej dla AD.
Niebezpieczny żywioł
Zbiorniki wodne w Holandii co roku zbierają śmiertelne żniwo wśród mieszkańców. Najwięcej wypadków ma miejsce w wakacje: to wtedy dochodzi do utonięć najczęściej wskutek nieodpowiedniego pływania. Czasem dochodzi jednak do zaskakujących sytuacji, kiedy pozornie niegroźne zachowanie w wodzie, kończy się śmiercią. Tak, jak miało to miejsce w przypadku 41-latka.
Według ekspertów obcowanie z wodą zawsze musi odbywać się w odpowiedzialny sposób. W przypadku letnich kąpieli należy upewnić się, czy w miejscu, do którego chcemy wejść, nie obowiązuje zakaz pływania. Warto także pamiętać o zachowaniu całkowitej trzeźwości.
Rozgrzewka i rozciąganie przed wejściem do wody może skutecznie zapobiec wystąpieniu skurczy, które mogą stanowić ryzyko podczas pływania.