Morze Wattowe.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Niderlandy mogą poszczycić się listą dwunastu lokalizacji, które od wielu lat znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spis podlega kontroli organizacji i jest na bieżąco aktualizowany. Teraz okazuje się, że jedno ze słynnych, niderlandzkich miejsc może stracić chwalebny tytuł.
Utrata tytułu
6 września niderlandzki portal Editie NL opublikował wywiad z przedstawicielką UNESCO. Marielies Schelhaas reprezentująca organizację uznała, że Holandia może stracić jedną z lokalizacji ze statusem światowego dziedzictwa. Mowa o Morzu Wattowym, które obecnie jest uznawane za jedno z najciekawszych miejsc w Niderlandach. W przyszłości może się to jednak zmienić i będzie to wynikać z zaniedbania terenu.
Powiem, że minie trochę czasu, zanim to nastąpi [...] Ale byłby to ogromny błąd. Ludzie pomyślą: co za banda idiotów w Holandii, jeśli nie ochronią i nie zachowują takiego obszaru ~Marielies Schelhaas z UNESCO dla Editie NL.
Zagrożenie dla Morza Wattowego stanowi wydobycie soli i gazu w regionie. Górnictwo może wpłynąć na opadnięcie gleby pod zbiornikiem wodnym. W efekcie może to przynieść katastrofalne skutki dla jego bioróżnorodności.
Morze Wattowe
Zbiornik wodny, który jest znany wszystkim mieszkańcom Holandii, posiada nietypową i bardzo mylącą nazwę. Słowo „watt” nawiązuje do niderlandzkiego „wad” i oznacza błoto. Warto jednak wiedzieć, że ów błotnisty teren tak naprawdę wcale nie jest morzem.
Termin obejmuje przybrzeżne, płytkie obszary znajdujące się m.in. w okolicach wysp Fryzyjskich. Cechują się one przede wszystkim tym, że zawierają watty: równiny odsłaniane w czasie odpływu wód.
W rejonie Wattów żyje wiele ptaków. [Teren – przyp. red.] ma ogromną wartość na całym świecie ze względu na występującą tam różnorodność biologiczną. Dlatego znajduje się na liście od 2009 roku~Marielies Schelhaas z UNESCO dla Editie NL.
Morze Wattowe
Źródło: adobe stock/licencja podstawowa
Lista UNESCO
Holandia to kraj, który obfituje w niezwykłe, urokliwe miejsca. Niektóre z nich są na tyle cenne, że wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa o 12 lokalizacjach, które charakteryzują się „wyjątkową powszechną wartością” dla ludzkości. To m.in. Fabryka Van Nelle w Rotterdamie, XVII-wieczny pierścień kanałów w Amsterdamie, a także wiatraki w regionie Kinderdijk-Elshout.
Ostatnie lokalizacje wpisane na listę światowego dziedzictwa to Colonies of Benevolence w Drenthe oraz Frontiers of the Roman Empire. To pierwsze miejsce obejmuje siedem budynków przeznaczonych dla rodzin, sierot, żebraków i emerytowanego personelu wojskowego po okresie wojen Napoleońskich. To drugie: pozostałości fortów, miast, dróg i innej infrastruktury z I wieku p.n.e. Oba punkty zostały wyróżnione przez organizację UNESCO w 2021 roku.