Boeing 777, należący do Malezyjskich linii lotniczych (Malaysia Airlines), został zestrzelony prawie 4 lata temu. Od tego czasu trwa śledztwo, które ma doprowadzić do skazania osób odpowiedzialnych za tę katastrofę.
Flickr.com/Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)/Aero Icarus
Królestwo Niderlandów i Australia uważają, że Rosja ponosi odpowiedzialność za zestrzelenie Boeinga 777 (kod lotu: MH17), który 17 lipca 2014 roku wylecał z Amsterdamu, a następnego dnia miał wylądować w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Minister spraw zagranicznych Holandii, Stef Blok, wydał w piątek oświadczenie w tej sprawie.
Ostatni lot
Na stronie internetowej rządu można przeczytać oficjalne stanowisko państwa w sprawie z 2014 roku:
Zestrzelenie lotu MH17 spowodowało niewyobrażalne cierpienie. Rząd zawsze mówił, że prawda o katastrofie MH17 musi zostać ujawniona, a sprawiedliwość musi się dokonać – dla ofiar i ich bliskich. Holandia ma wsparcie społeczności międzynarodowej w tym zakresie. Na podstawie wniosków JIT, Holandia i Australia są teraz przekonane, że Rosja jest odpowiedzialna za wdrożenie instalacji Buk, która została wykorzystana do zestrzelenia MH17. Rząd podejmuje teraz kolejny krok, formalnie uznając Rosję za odpowiedzialną.~Stef Blok, cyt. za: goverment.nl
Oskarżenie pod adresem Rosji ma swoje źródło w raporcie opublikowanym 24 maja 2018 roku przez Openbaar Ministerie. Zespół dochodzeniowo-śledczy (JIT), badający sprawę katastrofy, jest przekonany, że pocisk BUK z serii 9M38, który spowodował zniszczenie samolotu, pochodzi z rosyjskiej 53. Brygady Przeciwlotniczej z Kurska. JIT szuka świadków, którzy wiedzą, kto stoi za tragedią, w tym m.in. wydaniem polecenia o zestrzeleniu Boeinga 777. Holenderska policja prosi również o informacje dotyczące pocisku z serii 9M38. O szczegółach można przeczytać na
stronie internetowej politie.
Holandia i Australia zwróciły się do Rosji, aby wzięła odpowiedzialność za katastrofę w celu osiągnięcia sprawiedliwości dla ofiar i ich najbliższych oraz ostatecznego ustalenia, co tak naprawdę wydarzyło się w lipcu 2014 roku. Do wezwania przyłączyły się Unia Europejska i NATO.
Rosja: nie jesteśmy winni
W czwartek Rosja wydała oświadczenie, w którym zaprzeczyła, że ponosił odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu. „Żaden rosyjski pocisk nie przekroczył granicy między Rosją a Ukrainą”, twierdzi rosyjskie ministerstwo obrony, odpierając wszelkie zarzuty.
Tragiczny lot miał miejsce 17 lipca 2014 roku. Boeing 777 o godzinie 12:14 wyruszył z portu lotniczego Schiphol w Amsterdamie, a jego lądowanie w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, zaplanowano na następny dzień. Samolot nigdy do tego miasta nie dotarł – około godziny 15:18 zniknął z radaru, ponieważ został zestrzelony na wysokości wsi Hrabowe na Ukrainie, 40 kilometrów od granicy z Rosją. W wyniku zamachu śmierć poniosło łącznie 298 osób, w tym 15 członków załogi z Malezji. Wśród ofiar było 196 Holendrów.
O żałobie po tragedii pisaliśmy na naszym portalu
18 lipca 2014 roku, dzień po zestrzeleniu boeinga.