Życie w Holandii
Zapowiadane na przyszłość powodzie nie robią na Holendrach wrażenia
Zagrożenie powodziami staje się coraz bardziej realne. fotolia.com/ fot. EwaStudio/ royalty free
Niderlandy to kraj w dużej części znajdujący się w depresji, poniżej poziomu morza, a także dźwignięty z wody rękami wielu pokoleń Holendrów. Walka z żywiołem im nie straszna, a więc i prognozowane na przyszłość powodzie niespecjalnie robią na nich wrażenie.
Około 25 procent powierzchni Holandii znajduje się poniżej poziomu morza, ale aż 60 procent terytorium kraju może zostać zalane wodą.
Ochrona przed wodą
Hoogwaterbeschermingsprogramma (program ochrony przed wysoką wodą) to plan ochrony kraju oraz jego mieszkańców przed możliwymi powodziami, zawiązany między prowincjonalnymi organizacjami odpowiedzialnymi za wodną infrastrukturę i rządem.
Groźba zalania
Groźba wystąpienia w Niderlandach powodzi jest realna, jak ostrzegają badacze monitorujący poziom wody w kraju. Istnieje nawet groźba tego, że powtórzy się sytuacja sprzed 25 lat, kiedy to poziom rzek Renu, Mozy i Waal był tak wysoki, iż mieszkańcy Geldrii, Overjijssel i Limburgii musieli porzucić swoje domy.
Zaufanie
Jeśli chodzi o ochronę przed wodą, Holendrzy ufają władzom. 4 na 5 zapytanych odpowiadało, że nie martwi się groźbami wystąpienia powodzi, gdyż wierzy, że rząd jest na takie okoliczności świetnie przygotowany.
WIelu ankietowanych przyznało także, że kraj musi podejmować działania mające na celu zapobieganie oraz walkę ze zmianami klimatycznymi.
WIelu ankietowanych przyznało także, że kraj musi podejmować działania mające na celu zapobieganie oraz walkę ze zmianami klimatycznymi.
To może Cię zainteresować