3. Swoje zdanie wyraził także w oficjalnym oświadczeniu premier Holandii, Mark Rutte: „Mamy do czynienia z ekstremistami, którzy mają tylko jeden cel: destabilizację naszego społeczeństwa podżeganiem do nienawiści, tworzeniem podziałów oraz szerzeniem strachu. Nasza najlepszą odpowiedzią dla tych barbarzyńskich ludzi jest pokazanie, że nie da się nas poróżnić. Nie w Holandii. Nie w Europie. Nasze wartości oraz nasz demokratyczny porządek są silniejsze niż fanatyzm małej grupy. Nie damy się zastraszyć. Stanowimy większość i nie ulegniemy nietolerancji. Przemoc i ekstremizm nigdy nie pokonają wolności i człowieczeństwa.
4. Przewodniczący Partii Wolności, Geert Wilders, skomentował sprawę w swoim stylu: „Musimy sobie powiedzieć, że to wszystko ma do czynienia z Islamem. Terroryści nie robią tego w imieniu Jezusa czy papieża, ale Allaha. Holandia musi powstrzymać całą migrację z krajów muzułmańskich. Jest to bardzo proste i chce tego cały kraj: zamknijmy granice, opuśćmy Schengen i nie pozwólmy na powrót osobom walczącym w Syrii. Armia powinna patrolować granice pomiędzy oficjalnymi przejściami granicznym."
5. Przewodniczący D66, Alexander Petchold także wyraził swoją opinię: „Co oznacza zamknąć granice? Oznaczałoby to, że samoloty nie będą już lądować na Schiphol, statki wpływać do Eemshaven, a żaden Niemiec nie zrobi więcej zakupów w Roermond. Zamykanie granic jest kompletną iluzją. Można wprowadzić kontrole graniczne, ale będą one miały negatywny wpływ na naszą ekonomię. Powinniśmy się zastanowić jak ISIS jest finansowane. Ropa. Powinniśmy być mniej zależni od rosyjskiego gazu oraz ropy z Bliskiego Wschodu."
6. Niedzielna ankieta wskazuje, że w wyniku paryskich ataków 70% Holendrów chciałoby zwiększonej kontroli granic, a 56% uważa, że istnieje rzeczywiste ryzyko podobnych ataków w Holandiii.
7. Rząd błyskawicznie wydał nowe rozporządzenia. Rejestracja i identyfikacja uchodźców zostania zaostrzona w przyśpieszony tempie, obwieścił premier Mark Rutte. Wszyscy uchodźcy zostaną przeszukani wraz z bagażem. Dodatkowo, w specjalnym rejestrze zostaną zebrane dane biometryczne, a policja otrzyma specjalne prawo do sprawdzania komórek, tabletów oraz dokumentów w celu uzyskania dodatkowych informacji. Dodatkowe kontrole planowane były już wcześniej, ale ich wejście w życie zostanie przyspieszone w wyniku zamachów w Paryżu, napisał premier. Jeden z zamachowców mógł podawać się za syryjskiego uchodźcę, ale informacja ta nie jest jeszcze potwierdzona.
8.Mark Rutte wyjaśnił także, że ryzyko zamachów w Holandii ciągle istnieje, ale nie ma żadnych konkretnych tropów sugerujących potencjalne ataki. Co prawda, w związku z zamachami aresztowano osoby zarówno we Francji, jak i w Belgii, nie ustalono jednak żadnych powiązań między terrorystami z Paryża, a dżihadystami w Holandii.
z: dutchnews.nl
To może Cię zainteresować