4
Badaniem zostało objętych 600 osób w wieku 15 - 24 lat, które przybyły do Holandii po maju 2004 roku, kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej, oraz są zameldowane w gminie. Nie zostali zaproszeni do wypełnienia ankiety migranci planujący pobyt w Niderlandach na krócej niż 4 miesiące. Na nich nie spoczywa również obowiązek meldunku.
Wykształcenie:
Ponad 40% ankietowanych ma tylko wykształcenie podstawowe. To o wiele więcej, niż wśród starszego pokolenia. Około 19% jest bezrobotnymi. Poza tym w tej grupie wiekowej niewielki odsetek utrzymuje kontakty z przedstawicielami innych nacji i nie czują się w Holandii komfortowo.
Pomimo, że jest tak wielu młodych, niewykształconych, pod tym względem statystyki są dla nas łaskawe. SCP podkreśla, iż istnieje zaskakująco duża grupa osób z dyplomami szkół średnich oraz wyższych uczelni.
Ok. 40% ogółu skorzystało lub korzysta z kursów językowych.
Bezrobocie:
Bez względu na wiek, 69% ma stałą pracę. Tu statystyki nie odbiegają od średniej krajowej. Natomiast bezrobocie wśród młodych jest od średniej krajowej trzy razy wyższe.
Integracja:
Ponad połowa ankietowanych deklaruje, że nie planuje jeszcze powrotu do Polski, a przynajmniej nie w ciągu najbliższych pięciu lat. Ogólnie jedna osoba na trzy utrzymuje kontakt z autochtonami, a więc "Polacy nie tworzą zamkniętych grup", stwierdza SCP. Większość ma również zbliżony do holenderskiego punkt widzenia w sprawie podziału ról w rodzinie (męskie - kobiece). Konkluduje również, iż integracja nie będzie przebiegać bezproblemowo, choć na pewno łatwiej niż migrantów spoza Europy.
Szacuje się, że w Holandii przebywa około 150 tysięcy Polaków.
Na wniosek VVD w Parlamencie odbędzie się debata (VVD - minister Kamp z Sociale Zaken en Werkgelegenheid) na ten temat.
Posłanka Cora van Nieuwenhuizen: "Z raportu wynika, że z Polski do naszego kraju emigrują głównie ludzie niewykształceni. Tworzy się spora grupa od początku mająca niewielkie szanse na znalezienie pracy" i "Jest to alarmujące. Chcemy wiedzieć jak minister ma zamiar poradzić sobie z tą socjalno-ekonomiczną katastrofą".
Poseł Malik Azmani: "Jako społeczeństwo noe możemy pozwolić sobie na to, aby przyjmować emigrantów zarobkowych, którzy sami nic nie wypracowali ale zgłaszają roszczenia do wypracowanych przez nas zasiłków i wszelkich świadczeń. (...) Należy dopasować przepisy; najpierw kilka lat pracy, płacenie podatków i premii a dopiero potem prawo do zasiłku. To jest uczciwie, logiczne i socjalne".
Ponadto stało się niejako normą myślenie o Polakach, jako o narodzie wyjątkowo chorowitym. Częste "nagłe przypadki", głównie jednodniowe, nie przysparzają zaufania u poważnych pracodawców.
Źródła: http://www.vvd.nl/actueel/1506/toestroom-kansarme-poolse-jongeren-vereist-ingrijpen-overheid
http://www.nu.nl/binnenland/2609901/positie-poolse-jongeren-problematisch.html
V.K.
To może Cię zainteresować
19-10-2011 20:38
12-10-2011 18:08