Holandia do kwestii fajerwerek podchodzi surowiej niż w Polsce
fotolia.com/ fot. Mariusz Blach/ royalty free
Świętowanie Nowego Roku nieodłącznie kojarzone jest z fajerwerkami. Puszczanie sztucznych ogni o północy w sylwestrową noc jest już tradycją niemalże na całym świecie, jednak niektórzy wciąż nie potrafią przestrzegać związanych z tym podstawowych zasad. Z tego powodu państwa takie jak Holandia wprowadzają coraz to nowsze obostrzenia dotyczące nie tylko zakupu, ale także czasu i miejsca, kiedy można odpalać fajerwerki. Oto najważniejsze zasady, których znajomość przyda się już za kilka dni.
Na oficjalnych stronach
holenderskiej policji i
Rijksoverheid znaleźć można najważniejsze informacje dotyczące zakupu, posiadania i używania fajerwerków. Niezastosowanie się do zasad i złamanie prawa grozi karą od grzywien do pozbawienia wolności.
Rodzaje fajerwerków
Sztuczne ognie w Holandii podzielone są na cztery kategorie, w zależności od tego, jakie zagrożenie mogą stanowić dla osób je odpalających. Te pierwsze są dostępne dla laików, kolejne grupy mogą być posiadaniu jedynie osób upoważnionych, którzy wykorzystują je w swojej profesji.
F1: fajerwerki o bardzo niskim zagrożeniu (czyli gadżety imprezowe, np. wystrzelające cukierki lub zimne ognie)
F2: fajerwerki o niskim zagrożeniu (nadające się do użytku prywatnego)
F3: fajerwerki o średnim zagrożeniu (do wykorzystywania głównie przez profesjonalistów)
F4: fajerwerki o wysokim zagrożeniu, dozwolone wyłącznie do użytku dla profesjonalistów
Ze względu na duże obostrzenia, jakie panują w Holandii w kwestii dostępności sztucznych ogni, należy pamiętać, aby zawsze kupować je w autoryzowanych punktach sprzedaży. Pojawiają się one na kilka dni przed Sylwestrem. Nabyte przez nas fajerwerki muszą także posiadać w opisie słowa geschikt voor particulier gebruik (odpowiednie/nadające się do użytku prywatnego).
Fajerwerki w Holandii kupić można wyłącznie od 29 do 31 grudnia. Jeśli jeden z tych dni wypada w niedzielę (zakaz sprzedaży), sztuczne ognie można kupować już 28.
Czasem ciężko odróżnić, które fajerwerki sprzedawane są legalnie, a które nie, dlatego warto pamiętać, jakie są w Holandii całkowicie zabronione. Są to na przykład:
– strijkers (petardy piratki, korsarze)
– Bengaals vuur (ognie bengalskie)
– mortierbommen (bomby pirotechniczne/moździerze)
– Chinese rollen (ogon smoka)
– lawinepijlen (wykorzystywane do wywoływania lawin)
– Cobry.
Wiek, ilość i fajerwerki z zagranicy
Fajerwerki pierwszej kategorii mogą kupować nawet dzieci, które ukończyły 12 lat. Druga kategoria przeznaczona jest dla osób powyżej 16 roku życia. Trzecia i ostatnia dostępna dla użytku powszechnego może zostać sprzedania jedynie osobom pełnoletnim. Jeśli nie jesteśmy pewni, które fajerwerki są dla nas dozwolone, możemy znaleźć odpowiednią informację na opakowaniu.
Jedna osoba może posiadać do 25 kilogramów sztucznych ogni. Jeśli jakieś nam po sylwestrze pozostały, nie jest to problem, o ile przechowujemy je w miejscu niedostępnym dla dzieci i osób postronnych. Oczywiście muszą one pochodzić z legalnego źródła.
Jeśli chcemy kupić fajerwerki za granicą lub przywieźć je ze sobą z Polski, musimy pamiętać, że holenderskie prawo jest nieco bardziej restrykcyjne niż nasze i nie każde sztuczne ognie, powszechnie dostępne w sklepach w naszym kraju, są w kraju tulipanów legalne. Dlatego lepiej uważnie to sprawdzić i o zakupie poinformować odpowiednie władze (
Inspectie Leefomgeving en Transport).
Kiedy można strzelać
Jedną z najważniejszych informacji jest to gdzie i kiedy można strzelać noworocznymi fajerwerkami. W Polsce z reguły wychodzi się z tym po prostu na ulicę, jednak w Holandii gminy i miasta wyznaczają konkretne strefy, w których sztuczne ognie są dozwolone. Należy więc wcześniej sprawdzić, gdzie możemy udać się z naszymi fajerwerkami, inaczej grozi nam mandat.
Fajerwerki w Holandii odpalać można wyłącznie od godziny 18:00 31 grudnia do godziny 2:00 w nocy 1 stycznia. Puszczanie sztucznych ogni poza wyznaczonymi godzinami jest karalne.