Lidl Nederland już za 4 lata całkowicie wycofa sprzedaż papierosów we wszystkich supermarketach.
Pixabay.com/CC0 Creative Commons/
Lidl będzie pierwszym dyskontem w kraju, który przestanie sprzedawać papierosy. Sieć ogłosiła, że produkty zostaną wycofane najpóźniej w 2022 roku. Konkurencja nie planuje pójść w jego ślady.
Poszło z dymem
Według Lidla sprzedaż papierosów w ostatnich latach spadła i nie jest już opłacalna. Decyzja o wycofaniu ich z asortymentu może być również konsekwencją wcześniejszej polityki sklepu, która miała na celu zniechęcenie klientów do kupna wyrobów tytoniowych m.in. przez umieszczenie tych produktów poza zasięgiem wzroku.
Trend w Holandii wyraźnie zmierza w kierunku niepalącym. Zauważyliśmy to również w kasach. Nie chcemy przeciwdziałać temu postępowi. Dlatego logicznym krokiem dla nas jest stopniowe wycofywanie w fazach sprzedaży papierosów.
~Rzecznik Lidl Nederland, cyt. za: nltimes.nl
Verslavingskunde Nederland, sieć instytucji zajmujących się leczeniem uzależnień, jest bardzo zadowolona z decyzji supermarketów:
To wielki krok, który będzie miał poważny wpływ w skali krajowej i międzynarodowej. Lidl funkcjonuje w 30 krajach, a Lidl Nederland jest pierwszą międzynarodową firmą, która wstrzymuje sprzedaż papierosów. ~cyt. za: nltimes.nl
Konkurencja nie myśli podobnie
Nie jest to jednak autorski pomysł na skalę państwową, ponieważ wcześniej, również w tym roku, na taki sam krok zdecydowały się sieci drogerii Trekpleister i Kruidvat. Dyrektor generalny, Gerard van Breen, mówi, że na podjęcie decyzji miał wpływ projekt nowego wizerunku sklepów, kojarzącego się ze zdrowiem. Papierosy przestały więc pasować do koncepcji całości.
Supermarkety Jumbo czy Albert Heijn nie mają powodu, aby zaprzestać sprzedaży produktów tytoniowych:
To dla nas ważne, aby nasi klienci mogli pójść do Jumbo po wszystkie swoje zakupy, więc również po papierosy. ~Rzecznik Jumbo, cyt. za: nltimes.nl
Bliźniacze stanowisko przedstawił przedstawiciel Albert Heijn:
Nasi klienci mogą pójść do Albert Heijn, aby kupić wszystkie artykuły spożywcze. Dla jednej czwartej z nich papierosy są ich częścią.~Rzecznik AH, cyt. za: nltimes.nl
Prawo antynikotynowe
W zeszłym roku ówczesny sekretarz stanu ds. zdrowia, opieki społecznej i sportu, Martin van Rijn, zdecydował, że od 2020 roku supermarkety nie będą mogły dłużej eksponować wyrobów tytoniowych. Wyjątek stanowią sklepy specjalistyczne, takie jak stacje benzynowe, kioski i inne miejsca, które mają dwa lata więcej na usunięcie papierosów ze swoich wystaw.
Ograniczenie obecności papierosów w przestrzeni publicznej dało o sobie znać także w lutym tego roku. Decyzją Sądu Apelacyjnego zdelegalizowano także palarnie w lokalach gastronomicznych.
Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku CAN i we wtorek, 13 lutego 2018, zakazał palenia tytoniu również w oddzielnych strefach dla palaczy. Osoby niepalące, w ocenie sądu, mogą czuć presję społeczną, aby dołączyć do palaczy w miejscach zadymionych. Pracownicy restauracji czy baru zmuszeni są do przebywania w zagrażającym ich zdrowiu miejscu w celach porządkowych. W praktyce nieuniknione jest również przedostawanie się dymu z palarni, ponieważ przenika on do całego lokalu. Czytaj dalej