Sprzątanie po psie jest już standardem w wielu europejskich krajach.
Fotolia/Royalty free/Patrick Helfrich
Sąsiedztwa w Holandii mają całą gamę problemów, którymi, według ankietowanych, trzeba zająć się w pierwszej kolejności. Należą do nich nie tylko nadmierne prędkości pojazdów i wątpliwa czystość ulic, ale także trudności związane z parkowaniem czy uciążliwa młodzież kręcąca się po okolicy.
Gaz do dechy
Zeszłoroczne badania, przeprowadzone przez holenderski Centralny Urząd Statystyczny (Centraal Bureau voor de Statistiek), skupiły się na pytaniu o to, jakie niedogodności w sąsiedztwie należałoby rozwiązać w pierwszej kolejności. 150 tysięcy respondentów podzielono na cztery grupy wiekowe: 15-25 lat, 25-45 lat, 45-65 lat oraz 65 lat i więcej.
Najczęściej udzielaną odpowiedzią była nadmierna prędkość, którą wskazało prawie 27 procent wszystkich uczestników. Dużym problemem są ponadto psie odchody (17,9 procent), problemy z parkowaniem (15,4 procent) i zaśmiecone ulice (9,9 procent).
Do innych problemów sąsiedzkich, które rzadziej pojawiały się wśród odpowiedzi, należą: młodzież kręcąca się po okolicy (4,8 procent), niszczenie mienia miejskiego (1,6 procent) czy agresywne zachowanie na drodze (1,3 procent).
Zaśmiecony Amsterdam
Wyniki te są odmienne w konkretnych ośrodkach miejskich. 27 procent mieszkańców Amsterdamu wskazuje nadmierną ilość śmierci jako problem, którym należałoby zająć się priorytetowo, a inaczej podchodzi do tego tematu gmina Westland, ponieważ jedynie 4 procent osób zamieszkujących ten teren chciałoby, aby uliczne nieczystości zniknęły w pierwszej kolejności.
Podobnie jest z przekraczaniem prędkości: w stolicy Holandii tylko 12 procent obywateli chce, aby rząd podjął szybkie działania w tej kwestii, inaczej niż w gminie Emmen (34 procent).
Narkotykowy problem bliżej Belgii
Wiele gmin bliżej granicy z Belgią, jak np. Maastricht i Sittard-Geleen, uważają, że niedogodności związane z handlem narkotykami zasługują na najwyższy priorytet. Większość badanych nie wskazała jednak, że jest to szczególnie palący problem, nawet w tak dużych ośrodkach jak Amsterdam czy Rotterdam.
Sprzedaż lub zażywanie narkotyków są najbardziej uciążliwe dla ponad 3 procent wszystkich ankietowanych.
Wiek ma znaczenie
Widoczne są różnice w osądach zależne od wieku osób ankietowanych. Problemy z parkowaniem mają większe znaczenie dla grup do 45 roku życia i maleją wraz z wiekiem pytanych. Odwrotnie sprawa wypada w kwestii nadmiernej prędkości – jest to sprawa uciążliwa szczególnie dla osób w przedziale wiekowym 45-65 lat.
Jednomyślność dotyczy przede wszystkim psich nieczystości: około 17 procent pytanych z trzech grupy wiekowych do 65 roku życia uznało, że zwierzęce odchody w sąsiedztwie powinny zostać usunięte jako pierwsze.