Nie bez znaczenia jest także otoczka towarzysząca temu dniu, bo oprócz wartości ekonomiczno-politycznej stanowi on duże wydarzenie w Holandii, któremu towarzyszą uroczyste przejazdy przez Hagę, gromadzące setki ludzi na ulicach.
Tradycja obchodów jest długa – oryginalnie świętowano urodziny księcia Wilhelma V Orańskiego, stąd też pierwotna data – 8 marca. W XVIII w. obchody osiągnęły status najpopularniejszego święta publicznego w kraju, ale wraz z biegiem lat i zmianą nastrojów w kraju, zmieniło się także jego znaczenie.
W latach 1780-1797 dzień ten wykorzystywano do okazania poparcia i lojalności rodowi Oranje i to prawdopodobnie dzięki temu coroczna prezentacja budżetu zawdzięcza swoją nazwę “Prinsjesdag”. Oficjalnie pojawiła się ona w XIX w.
Początkowo obecna forma święta miała stałą datę wynikającą z zapisów w konstytucji, przypadała ona na pierwszy poniedziałek listopada, ale wraz z wprowadzeniem nowych zapisów o budżecie, data pierwszego posiedzenia parlamentu uległa zmianie.
Ponadto, poniedziałek był dniem kontrowersyjnym ze względu na to, że posłowie z bardziej odległych części kraju, żeby zdążyć na poniedziałkowe obrady, musieli wyruszać już w niedzielę, pozostawiając swoje rodziny. Dlatego Prinsjesdag przeniesiono na wtorek.
wikipedia.nl
To może Cię zainteresować