Holendrzy ściągają coraz mniej nielegalnych plików
Fotolia/Royalty free/Elnur
Na własne oczy możemy obserwować ogromny spadek piractwa. Liczby wskazują, że Holendrzy wolą korzystać z legalnych źródeł.
Coraz mniej piratów
W 2013 roku 41 procent Holendrów pobierało pliki z nielegalnych źródeł. W tym roku wartość ta spadła do 24 procent. Oznacza to, że 17 procent mieszkańców, którzy wcześniej łamali prawa autorskie, obecnie korzysta tylko z dozwolonych platform bądź kupuje oryginalne produkty.
Zmianie nie uległ tylko jeden fakt – według ustaleń agencji Telecompaper wciąż dużo więcej pirackich plików ściąganych jest przez mężczyzn.
Znacząco spadło także korzystanie z metody peer-to-peer.
P2P lub Peer-to-Peer, Peer to peer – rodzaj sieci służącej do bezpośredniej wymiany plików między użytkownikami. Przykłady sieci i aplikacji P2P: Kazaa, Napster, BearShare, Gnutella, Win MX, Bit Torrent, Overnet, Grokster, FastTrack, eDonkey.~http://www.i-slownik.pl/1057,p2p-lub-peer-to-peer-peer-to-peer/
W 2013 roku za pomocą P2P pliki ściągało 18 procent Holendrów. Trzy lata później – już tylko 8 procent. W zeszłym roku wartość spadła do 6 procent.
Lepiej zapłacić
Przyczyną tych zmian jest chociażby rozwój internetowych platform, które za niewielkie opłaty oferują filmy, seriale czy muzykę w wysokiej jakości. Do takich znanych baz w Holandii należą Netflix, Amazon Prime, Videoland czy NLZIET, Spotify i Tidal. 12 procent uważa, że płatne alternatywy są po prostu łatwiejsze.
Ponadto 8 procent użytkowników utrzymuje, że przestali ściągać nielegalne pliki, ponieważ z coraz większym trudem przychodziło im ich znalezienie. 4 procent respondentów twierdzi, że pobiera mniej, ponieważ dostawca Internetu zablokował niektóre witryny
Walka o prawa
W zeszłym roku, decyzją sądu, tworzone przez fanów napisy do filmów i seriali stały się w Holandii nielegalne. Był to skutek procesu wytoczonego przez BREIN, organizację, która walczy z piractwem w kraju tulipanów. Ich celem była społeczność twórców napisów o nazwie Free Subtitles Foundation. Sąd uznał, że tworzenie napisów do filmów i seriali jest naruszeniem praw autorskich.
BREIN walczyło również o zablokowanie w kraju dostępu do jednej z największych stron z torrentami, The Pirate Bay.