W Holandii szczepienia dzieci nie są obowiązkowe, a w ostatnim czasie ich liczba gwałtownie spada.
Fotolia/Royalty free/yanadjan
Rodzicom, którzy odmawiają zaszczepienia swojego dziecka, powinno się zmniejszyć zasiłek rodzinny (kinderbijslag) – tak twierdzi Ruud Coolen van Brakel, dyrektor IVM, instytutu zajmującego się odpowiedzialnym używaniem leków. Nie on jedyny dostrzega zagrożenie w niestosowaniu szczepionek wobec dzieci.
Nie szczepisz? Tracisz
W Holandii coraz mniej dzieci jest szczepionych, a w niektórych miastach ich ilość spada poniżej 90 procent. Rodzice odmawiają najczęściej wprowadzania antygenów przeciwko śwince, odrze czy różyczce. Co prawda w kraju tulipanów nie ma obowiązku szczepienia dzieci, ale takie praktyki są ogólnie dostępne.
Dla wielu nowy trend jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Stąd pomysł na cięcia w zasiłku rodzinnym, które mogłyby zmusić rodziców do szczepienia swoich dzieci.
Nieszczepienie dzieci powinno mieć konsekwencje. Jeśli cięcia będą skutkować, to musimy je wprowadzić.~Ruud Coolen van Brakel, eenvandaag.avrotros.nl
Zasiłek rodzinny (kinderbijslag) przysługuje w Holandii rodzicom mającym pod opieką dziecko do 18 roku życia. Jest on wypłacany na mocy Powszechnej ustawy o świadczeniach rodzinnych (Algemene Kinderbijslagwet, w skrócie: AKW). Wysokość zasiłku wzrasta po 6 i 12 roku życia dziecka. Opiekunowie otrzymują kinderbijslag co kwartał.
Nieszczepienie poza prawem
Stowarzyszenie rodziców „Boink” przychyla się do wniosków Ruuda Coolena van Brakela z IVM. Przewodnicząca Gjalt Jellesma uważa, że rodzice powinni być zobowiązani do zgłoszenia, czy ich dziecko zostało zaszczepione. Proponuje również, aby pracownicy np. żłobków mogli wymagać od opiekunów zaświadczenia o szczepieniu.
O krok dalej idzie Marc Dullaert, przewodniczący KidsRights i były Rzecznik praw dziecka, powołując się na Konwencję o prawach dziecka przyjętą przez ONZ:
Oczywiście istnieje prawo do wolności wyboru i samostanowienia, ale kiedy zdrowie dzieci jest zagrożone, rząd ma obowiązek interweniować zgodnie z Traktatem o prawach dziecka ONZ. ~Marc Dullaert, eenvandaag.avrotros.nl
„Nie kłujesz, nie płacimy”
Znanych jest wiele teorii spiskowych dotyczących szczepień, a najpopularniejsza z nich głosi, że koncerny farmaceutyczne ukrywają prawdziwe dane, by osiągnąć różne cele, w tym głównie te finansowe. Wprowadzanie różnych antygenów ma być tak naprawdę niezwykle szkodliwe. Tego typu tendencje myślowe bardzo niepokoją dyrektora IVM:
Istnieje ogromna ilość opowieści w internecie o tym, jak niebezpieczne są szczepienia dzieci. Rząd musi podejść do tego znacznie poważniej. ~Ruud Coolen van Brakel, eenvandaag.avrotros.nl
W niektórych krajach europejskich – m.in. w Polsce, Czechach, Belgii, Finlandii, Norwegii, Grecji, Francji, Serbii, Rumunii czy Niemczech – szczepienia są obowiązkowe. W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych dzieci nieszczepione mogą zostać nieprzyjęte do szkoły. W Australii istnieje zaś polityka o nazwie „Nie kłujesz, nie płacimy”, według której zasiłek rodzinny jest zmniejszany, jeśli dziecko nie zostało zaszczepione. Prawdopodobnie była ona inspiracją dla Ruuda Coolena van Brakela.