Mniej silnych leków przeciwbólowych. Holandia chce walczyć z uzależnieniem
Opioidy mogą prowadzić do silnych uzależnień. fotolia.com/Royalty-free/X3M FOTO
Nieświadome uzależnienie
Holenderscy eksperci twierdzą, że powodem większego spożycia tych substancji jest starzejące się społeczeństwo oraz zwiększona opieka medyczna i społeczna w zakresie kontroli bólu. Dodatkowo wzrost przepisywanych recept na silne leki połączony jest z brakiem dostatecznej wiedzy i świadomości lekarzy na temat potencjalnych niepożądanych efektów ubocznych u pacjentów.
Rosnące spożywanie silnych środków przeciwbólowych budzi niepokój. To nie są aspiryny, ale bardzo mocne i często silnie uzależniające substancje. W Stanach Zjednoczonych pojawił się problem społeczny wśród ludzi, którzy często nie z własnej woli uzależnili się od przyjmowanych leków opioidowych. Chcę zapewnić lekarzy, badaczy i decydentów, że nie dopuścimy do takiej sytuacji.
Walka z przedawkowaniem
Od 1 marca grupa lekarzy, farmaceutów i ekspertów ma współpracować nad mapowaniem i koordynacją działań dotyczących przepisywanych substancji opioidowych. Wspólnie prowadzone badania mają na celu zwiększenie świadomości wśród lekarzy i pacjentów na temat alternatywnych leków przeciwbólowych i zagrożeń z nimi związanych.
To może Cię zainteresować