Zatrzymywanie się w niedozwolonych do tego miejscach może grozić wysoką opłatą
Fotolia/Royalty free/Hanoi Photography
Królestwo Niderlandów nakłada wysokie kary pieniężne na piratów drogowych. W tym artykule przyjrzymy się cenom mandatów za niedozwolone parkowanie i postój, które obowiązują w 2018 roku. Postępując wbrew obowiązującemu prawu drogowemu, możemy zapłacić mandat (w języku niderlandzkim: boete) w wysokości nawet do 380 euro.
Złe parkowanie, przekroczenie prędkości czy zignorowanie znaku drogowego – te i inne drobne występki zdarzają się przynajmniej raz każdemu kierowcy. Mimo dużego doświadczenia i wielu godzin spędzonych na drogach, rutyna usypia czujność kierowców. Na jakie kary powinniśmy się przygotować w przypadku niedozwolonego parkowania i postoju?
Różnica pomiędzy samochodem zaparkowanym a na postoju
Zanim przejdziemy do kosztów, warto przyjrzeć się róznicom pomiędzy parkowaniem a postojem, ponieważ w powszechnej świadomości pojęcia te są stosowane wymiennie. Prawo holenderskie przewiduje wyższe kary za postój w niedozwolonych miejscach niż za parkowanie.
Parkeren: het laten stilstaan van een voertuig anders dan gedurende de tijd die nodig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellijk in- of uitstappen van passagiers of voor het onmiddellijk laden of lossen van goederen.~Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990 (RVV 1990)
Według holenderskiego prawa ruchu drogowego, ustanowionego w 1990 roku, parkowanie to zatrzymanie samochodu na dłuższy czas. Zatrzymanie chwilowe z powodu np. wsiadania pasażerów lub wyładowania przewożonych przedmiotów nie jest parkowaniem pojazdu.
In de volgende gevallen is er wel sprake van stilstaan maar niet van parkeren:
– het onmiddellijk in en uit laten stappen van passagiers (bushalte, winkelcentrum etc.);
– het onmiddellijk laden en lossen van goederen (boodschappen).~Wikipedia
Postój oznacza zatrzymanie samochodu na krótki czas w celu np. wysiadania pasażerów lub wkładania zakupów do środka.
Przysięgam, że nie wiedziałem o zakazie parkowania!
Kary za parkowanie w niedozwolonym miejscu zaczynają się od 95 euro. Do tej kategorii cenowej należą dwadzieścia dwa podpunkty, które mówią o nieprawidłowym parkowaniu.
Parkowanie jest niedozwolone (dziesięć pierwszych podpunktów):
- W odległości mniejszej niż 5 metrów od skrzyżowania.
- Na wjeździe lub wyjeździe ze np. sklepu lub drogi.
- Poza terenem zabudowanym na drodze uprzywilejowaniej.
- Na parkingu, który jest przeznaczony dla pojazdów innej kategorii niż nasz.
- Zaparkowanie na parkingu w niedozwolony sposób.
- Na parkingu poza określonymi na znaku godzinami.
- Wzdłuż żółtej przerywanej linii.
- Przy okazji rozładowania przedmiotów lub wysiadania pasażerów.
- Na parkingu przeznaczonym dla posiadaczy pozwolenia (parking jest oznaczony znakiem drogowym E9) i kiedy parkujący nie posiada pozwolenia.
- Na parkingu poza wyznaczonymi stanowiskami parkingowymi (E9, E11 do E13).
Fotolia/Royalty free/robert6666
Do tej samej kategorii cenowej należy parkowanie bez opłaty w parkomacie oraz w przypadku przekroczenia opłaconego czasu.
Następną kategorią cenową jest mandat w wysokości 190 euro m.in. za parkowanie pojazdu służącego za reklamę na drodze lub jej części, która została uznana za nieodpowiednią do reklamowania produktów.
Najwyższy mandat zapłacimy w przypadku zaparkowania pojazdu na stanowisku dla osób niepełnosprawnych. Zarówno za brak posiadania legitymacji niepełnosprawnego (gehandicaptenparkeerkaart), jak i za parkowanie niezwiązane z transportem niepełnosprawnego, mandat wynosi aż 380 euro.
Niedozwolony postój
Kary za postój obejmują trzy kategorie cenowe. Za mniejsze przewinienie musimy się przygotować na opłatę w wysokości 95 euro.
Postój jest niedozwolony:
- Za linią lub na linii oddzielającej część drogi dla rowerzystów.
- W odległości mniejszej niż 5 metrów od skrzyżowania.
- W tunelu.
- Na przystanku autobusowym, gdzie są na drodze namalowane linie ostrzegawcze.
- W odległości 12 metrów od znaku postoju dla autobusów.
- Wzdłuż żółtej ciągłej linii.
- Na przecięciu torów kolejowych lub tramwajowych.
Wyższa kara czeka na kierowców w przypadku postoju na skrzyżowaniu – za to trzeba zapłacić aż 140 euro. Takiej samej wysokości mandat można otrzymać za zostawienie samochodu w miejscu, w którym stanowi on zagrożenie.
Cała treść prawa drogowego jest dostępna na
TEJ stronie.
Jak zapłacić mandat?
Odpowiednią sumę należy wysłać do Centralnego Biura Poboru Należności Sądowych (CJIB:
Centraal Justitieel Incassobureau). Do wysokości mandatu należy doliczyć koszty administracyjne, które obecnie wynoszą 9 euro.
Jeśli nie zgadzamy się z otrzymanym mandatem, należy zwrócić się do CJIB. Biuro podejmuje kluczowe decyzje dotyczące grzywn. Również gdy chcemy porozumieć się w sprawie rozłożenia mandatu na raty, powinniśmy skontaktować się z biurem. Więcej informacji na temat tego organu administracyjnego można znaleźć na
TEJ stronie.
Na wyżej wymienionych przykładach można stwierdzić, że Holandia nakłada wysokie kary na niesubrdynowanych kierowców. Za inne przewinienia zapłacimy podobnie jak za niedozwolone parkowanie, np. za robienie graffiti (140 euro), spuszczanie psa ze smyczy (95 euro), jazdę na rowerze bez działającego światła (55 euro) czy wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu (95 euro).
Wysokie ceny niestety nie odstraszają nierozważnych obywateli, ponieważ wg statystyk z roku na roku zwiększa się ilość wystawionych mandatów.