Obecnie wielu pracodawców stosuje politykę wyznaczania 5 maja dniem wolnym od pracy, ale dzieje się to jedynie raz na pięć lat, z okazji okrąglej rocznicy wydarzenia. Nie jest to jednak oficjalnie uregulowane i ustalone przez państwo.
„Liczę na to, że uda się przekonać pracodawców i związki zawodowe, że tak powinno być.” – powiedział przewodniczący komitetu, Jacques Wallage. „Biorąc pod uwagę napięcia w społeczeństwie oraz duże różnice między nami, potrzebujemy tego jednego dnia, abyśmy wspólnie mogli zastanowić się nad znaczeniem naszej wolności.”
We wtorek komitet opublikował swoje sugestie odnośnie celebrowania dni 4 maja – Dnia Pamięci oraz 5 maja – Dnia Wyzwolenia.
II wojna światowa musi pozostać w centrum tych wydarzeń, nawet pomimo tego, że większość osób żyjących obecnie nie doświadczyła jej osobiście – powiedział Wallage.
Niemniej jednak „zaczynamy tracić ludzi, którzy mogą opowiedzieć nam o swoich wspomnieniach z okresu wojennego. Musimy zacząć zastanawiać się, jak obchody tej rocznicy i jej wspomnienie będą celebrowane w przyszłości.” – powiedział w rozmowie z NRC.
z: dutchnews.nl
To może Cię zainteresować