Życie w Holandii
Kliniki uzależnień nie są dla palaczy. Wszystko przez ubezpieczenie
Nałóg tytoniowy nie jest łatwy do pokonania. Fotolia/Royalty free
Osoby uzależnione od papierosów powinny otrzymać podobną pomoc jak alkoholicy i narkomani – twierdzi lekarz Jeroen Hinneman, który w tej sprawie napisał list do Tweede Kamer (holenderskiej Izby Reprezentantów). Według inicjatora akcji, w Holandii 20 000 osób rocznie umiera w wyniku palenia wyrobów tytoniowych.
Ci, którzy próbowali wszystkiego
Palacze, którzy pragną rzucić nałóg, mogą uzyskać pomoc w postaci kursu lub leczenia, jednak te formy mogą okazać się niewystarczające – szczególnie dla osób uzależnionych od lat. „Nie chodzi o miliony ludzi, ale poważnych uzależnionych, którzy próbowali wszystkiego innego”, powiedział Robert de Graaf z Holenderskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień (VVGN). O sprawie poinformował NOS.
Hinneman przyznaje, że wielokrotnie musiał odmówić przyjęcia do kliniki uzależnień osób, które mają problem z zaprzestaniem używania nikotyny. Dlaczego?
Ubezpieczenie nie dla palaczy
Istota problemu tkwi przede wszystkim w ubezpieczeniu zdrowotnym – leczenie w klinice uzależnień od tytoniu nie jest zawarte w podstawowym pakiecie. Jak przypomina Zorgverzekeraars Nederland, organizacja wspierająca ubezpieczycieli zdrowotnych w kraju, to rząd określa, co wchodzi w skład zasadniczej opieki medycznej.
Ekonomista Wim Groot dostrzega, że coraz więcej środków zapobiegawczych pojawia się w podstawowym pakiecie ubezpieczenia: „To naturalnie prowadzi do wyższych kosztów opieki zdrowotnej, ale zawsze sprawdza się, czy leczenie jest opłacalne. Dopiero wtedy zostanie włączone do pakietu podstawowego”.
Według Groota potrzebne jest dochodzenie w sprawie ewentualnego refundowania pomocy dla osób uzależnionych od nikotyny.
W holenderskim Lidlu już niedługo nie kupisz papierosów. Jumbo i Albert Heijn pozostają niewzruszeni
Nie dla palenia
Walka z paleniem wyrobów papierosowych w Holandii wciąż trwa. W zeszłym tygodniu sekretarz stanu ds. zdrowia, opieki społecznej i sportu, Paul Blokhuis, poinformował, że planuje wprowadzenie przepisu, który sprawi, że palenie stanie się mniej popularne. Plan zakłada, że wszystkie produkty, bez względu na markę, będą musiały znajdować się w takim samym, nieatrakcyjnym opakowaniu.
Ponadto cena papierosów regularnie wzrasta. W tym roku cena paczki z 20 papierosami jest droższa średnio o 6 eurocentów.