Życie w Holandii
Już 200 000 prywatnych kamer w bazie. Holenderska policja chce ich jeszcze więcej
Kamery przemysłowe mogą pomóc w policyjnych działaniach. fotolia.com/Royalty-free/bnorbert3
Holenderska policja wykorzystuje 200 000 prywatnych kamer monitorujących dla poprawy bezpieczeństwa. Ich liczba ma się zwiększyć po kampanii nakłaniającej do rejestracji urządzeń w policyjnej bazie danych.
Policyjne kamery przemysłowe
Rejestr kamer pozwala sprawdzić, czy dane urządzenie ma wgląd na miejsce przestępstwa i nagrany obraz może pomóc w dochodzeniu. Jednak nie wszyscy mieszkańcy i właściciele firm zapisują swoje kamery do policyjnego programu.
Może to wynikać z niepokoju przed naruszeniem przepisów prywatności. Policja dementuje te obawy, twierdząc, że właściciele kamer są zobowiązani do przekazania materiału wideo tylko w sytuacji, gdy policja tego zażąda.
Jakość obrazu z kamer przemysłowych często nie jest najlepsza, dlatego minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Ferdinand Grapperhaus rozpoczyna akcję: „Doskonała kamera przemysłowa”. Firmy mogą poddać swój sprzęt monitorujący profesjonalnej ocenie, która kończy się poradami dotyczącymi sposobu, w jaki mogliby usprawnić działanie swoich kamer. Rejestrujący się do projektu automatycznie dodają swoje urządzenia do policyjnej bazy danych.
Pomoc w śledztwie
Materiał wideo z jednej z kamer udostępnionych policji pomógł w schwytaniu podejrzanego o gwałt na 20-letniej kobiecie w Rotterdamie. „Obrazy zarejestrowane na przemysłowych kamerach są bardzo ważne dla policyjnego śledztwa. Dzięki bazie udostępnionych kamer możemy szybko stwierdzić, czy w pobliżu miejsca zbrodni było jakieś urządzenie” — mówi rzeczniczka prasowa policji.
W Holandii jest około 1,5 miliona urządzeń monitorujących.
To może Cię zainteresować