Życie w Holandii
Holandia poza piątką najlepszych krajów pod względem gospodarki – zaważył… rozwój. Polska daleko w tyle
Holandia wciąż znajduje się w czołówce krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo. Fotolia/Royalty free/noskaphoto
W najnowszym raporcie opracowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne, Królestwo Niderlandów znalazło się na 6. miejscu. Zeszłoroczna, piąta pozycja na liście nie została osiągnięta ponownie ze względu na zmianę metody pomiaru rynku oraz niewystarczające innowacje wdrażane w kraju. Polska nie załapała się do pierwszej trzydziestki.
Niżej niż przed rokiem
Światowe Forum Ekonomiczne przedstawiło „The Global Competitiveness Report 2018” – znalazły się w nim kraje, które cechują się najsilniej rozwiniętą gospodarką. Z 140 państw objętych badaniem, Holandia zajęła 6. miejsce. W tym samym rankingu w 2017 roku Królestwo Niderlandów zajęło 4. pozycję, można więc zaobserwować minimalny spadek.
Spadek pozycji uzależniony był w pewnej mierze od nowego sposobu pomiaru. W rankingu od tego roku bierze się pod uwagę nie tylko twarde dane, ale także odsetek pracujących kobiet, różnorodność wzrost innowacyjnych firm czy stopień, w jakim firmy stosują przełomowe technologie. Gdyby Światowe Forum Ekonomiczne zastosowało poprzednią technikę obliczeń, Holandia zajęłaby 5. miejsce.
Niewystarczający rozwój
Królestwo Niderlandów, według komisji, ma problem z innowacyjnością. Takie kraje jak Szwecja czy Szwajcaria przeznaczają ponad 3 procent dochodu narodowego na badania i rozwój, a Holandia jedynie 2 procent, co stawia kraj na 19. miejscu w tej kwestii na tle innych państw. Naukowców w kraju tulipanów pochłania biurokracja, co nie pozwala im poświęcić więcej czasu na badania, a obszar nowych technologii (sztuczna inteligencja, robotyka, big data, blockchain, drukowanie w 3D) rozwija się zbyt wolno. Ponadto firmy w Holandii są słabo zróżnicowane pod względem płci i pochodzenia etnicznego.
Polska bliżej 40. miejsca
Polska uplasowała się na 37. pozycji. Kraj uzyskał najwyższą notę w kategorii stabilności makroekonomicznej. Wysoko wypadł również w kwestii zdrowia, umiejętności w zakresie kapitału ludzkiego oraz infrastruktury i wielkości rynku. Najniżej oceniono zdolność do innowacyjności, zastosowanie teleinformatyki i instytucje. Uzyskany przez kraj wynik wyniósł 68 punktów na 100 możliwych, o 14 mniej niż Holandia.
Ameryka górą
Pierwsze miejsce w tym roku, dzięki „silnej kulturze przedsiębiorczości, nastawionej na innowacje” i „elastycznemu rynkowi pracy”, zajęły Stany Zjednoczone. Druga pozycja trafiła do Singapuru przez wzgląd na „doskonałą infrastrukturę”, „otwartą ekonomię” oraz służbę zdrowia na najwyższym poziomie. Podium zamykają Niemcy, nazwane europejskim „numerem jeden” w zakresie gospodarki i dynamiki rozwoju.
1. Stany Zjednoczone
2. Singapur
3. Niemcy
4. Szwajcaria
5. Japonia
6. Holandia
7. Hongkong
8. Wielka Brytania
9. Szwecja
10. Dania
[...]
21. Belgia
[...]
37. Polska
To może Cię zainteresować