Polskie określenie Holandia wywodzi się od historycznej prowincji Holland, która w okresie istnienia Zjednoczonych Prowincji (XVI-XVIII wiek) była najlepiej rozwiniętą gospodarczo i politycznie krainą. Sama nazwa Holland pochodzi od słów ‘hol’ – lesisty lub ‘holtz’ – drewniany i ‘land’ – ziemia/kraj. W tamtym okresie występowało w niej duże zalesienie i w czasie jej rozwoju budowano tam wiele drewnianych domów. Obecnie Holandia podzielona jest na 12 prowincji, w skład których wchodzą Noord- i Zuid-Holland (Holandia Północna i Południowa).
W Polsce oficjalną nazwą kraju jest faktycznie Królestwo Niderlandów, jednak określenie Holandia także jest dopuszczalne, ze względu na fakt, że jest ono zbyt głęboko zakorzenione w naszej pamięci. Porównać to można do nazwy naszego własnego państwa. W dyplomacji funkcjonuje jedynie miano Rzeczpospolita Polska, potocznie jednak każdy używa sformułowania ‘Polska’. Tak samo jest z Królestwem Niderlandów i Holandią.
Dziś określenie Niderlandy rozumiane i używane jest jedynie w kontekście historycznym w odniesieniu do krainy geograficznej.
Sami Holendrzy bywają jednak bardzo wyczuleni na sposób nazywania ich własnego kraju (Polska to nie jedyne państwo, które wykorzystuje pierwotne miano pochodzące od prowincji), dlatego bezpieczniej jest używać nazwy Nederland lub Niderlandy, aby nie narazić się na groźne, pełne potępienia spojrzenia. :)
To może Cię zainteresować