W sumie w roku 2015 Holendrami zostały 22 000 osób. Jest to spadek o 5 000 w porównaniu z rokiem 2014. Najwięcej wniosków złożyli obywatele Maroka (1656) oraz Turcji (941), ale nie zmienia to faktu, że z roku na rok także te konkretne liczby mocno spadają.
W sumie około 80% imigrantów z Turcji i Maroka otrzymało już holenderskie obywatelstwo i także ten fakt w dużej mierze wpływa na zmniejszenie ilości napływających do urzędów wniosków.
Trzecią grupę stanowią ludzie pochodzący z terenów byłego Związku Radzieckiego, tuż za nimi znajdują się obywatele Iraku i Chin.
Aby ubiegać się o obywatelstwo holenderskie należy mieszkać w Holandii przez minimum pięć lat, lub od trzech lat być w związku małżeńskim z osobą już je posiadającą - no i jeśli przeszło się przez odpowiednie procedury ‘integrujące’.
Jednakże rząd chce przedłużyć ten okres do siedmiu lat!
Na początku tego roku 95% z 17 milionów ludzi mieszkających w kraju posiadało holenderskie obywatelstwo. Około połowa z tych, która go nie miała to obywatele Unii Europejskiej, pochodzący głównie z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Belgii.
z:dutchnews.nl
To może Cię zainteresować