Człowiek w mitrze symbolizuje św. Mikołaja, biskupa żyjącego w IV wieku w tureckiej Mirze. Na początku XI wieku wieści o cudach przez niego dokonanych zaczęły rozprzestrzeniać się po Europie, a Mikołaj stał się patronem niemal każdej możliwej grupy społecznej, wliczając w to dzieci. Jego patronat nad dziećmi związany jest z historią, jak poskładał i wskrzesił trójkę młodych ludzi poćwiartowanych przez oberżystę. Historia o tym, że Mikołaj przychodzi w nocy i przynosi prezenty, związana jest z jego hojnością względem trzech prostytutek, którym pod osłoną nocy podrzucił przez okno worki ze złotem na posag. Naturalnie, św. Mikołaj z miejsca stał się także patronem prostytutek.
2. Kiedy rozpoczęto obchody?
Ucztę Mikołajkową obchodzi się przynajmniej od 700 lat i jako święto katolickie, zapomniano o niej w trakcie reformacji. Wiele obecnych zwyczajów, takich jak postać Zwarte Pieta czy parostatek, pochodzi z książki nauczyciela Jana Schenkmana napisanej około 1850 roku. Prawdziwa komercjalizacja święta nastąpiła w latach trzydziestych XX wieku. W latach czterdziestych dzieci mogły znaleźć prezenty w swoich butach 6 grudnia, co jest dniem św. Mikołaja w katolickim roku kalendarzowym. Jednakże obchody święta stopniowo przesuwały się na 5 grudnia, dzisiaj znany jako pakjesavond, czyli wieczór paczki.
3. Przybycie św. Mikołaja.
Instytut Meertensa podaje, że pierwszy intocht (przybycie) św. Mikołaja miał miejsce w Zwolle w 1873 roku, kiedy “grupka dobrze prosperujących rolników przebrała lokalnego żartownisia za Sinterklaasa, a on rozdawał biednym dzieciom słodycze”. Od 1952 roku przybycie Sinterklaasa transmitowane jest w telewizji. Podczas transmisji pokazuje się św. Mikołaj wraz z jego pomocnikami, Zwarte Pietami, którzy przybyli do Holandii na parostatku z Hiszpanii (choć zdarzały się przypadki przybycia Mikołaja pociągiem, samolotem, a nawet balonem). Miejsce oficjalnego dokowania zmienianie jest co roku. Sinterklaas zawsze przybywa w sobotę, przynajmniej trzy tygodnie przed piątym grudnia grudnia, więc każdy ma wystarczająco dużo czasu na kupno mikołjakowych prezentów.
4. Rysunki.
Kiedy Sinterklaas przybył już do kraju, rozpoczyna się zabawa. Sinterklaasavond, wieczór piątego grudnia, zazwyczaj świętowany jest z rodziną lub przyjaciółmi. Uczestników wieczoru rysuje się zawczasu i zgodnie z kolejną, typową holenderska tradycją – podejmuje się decyzje o wysokości kwot przeznaczonych na prezenty. Według ostatniej ankiety konsumenckiej, na prezenty wydaje się od 10 do 50 euro, a wydatki na cały wieczór nie przekraczają 100 euro.
5. Buty.
W trakcie oczekiwania na piąty grudnia, dzieci zostawiają swoje buty przed kominkiem (lub grzejnikiem) z nadzieją, że Mikołaj wypełni je drobnymi prezentamii słodyczami. Niektóre dzieci uważają, że mogą przekonać do siebie Sinterklaasa zostawiając marchewkę dla jego konia oraz listę życzeń. Dawniej niegrzeczne dzieci mogły liczyć na ziemniaka, ale w dzisiejszych czasach potępia się tę praktykę uważając ją za zbyt traumatyczną.
6. Piosenki.
Sinterklaasliedjes, czyli piosenki o Sinterklaasie śpiewają dzieci, kiedy zostawiają swoje buty przed kominkiem piątego grudnia. Większość piosenek datowana jest na XIX i XX wiek, tak samo, jak postać Zwarte Pieta, i czasem wymagają one zmian i dostosowania do nowego kontekstu.
z: dutchnews.nl
To może Cię zainteresować