Święto to upamiętnia wszystkich cywili oraz członków sił zbrojnych Królestwa Niderlandów, którzy zginęli w czasie wojen lub misji pokojowych od czasu wybuchu II wojny światowej.
Do roku 1961 obchody związane były jedynie z holenderskimi ofiarami II wojny. Od ’61 jednak w dniu tym wspomina się także ofiary innych konfliktów zbrojnych (np. Rewolucji Narodowej w Indonezji) i misji pokojowych (np. w Libanie i Bośni).
Tradycyjnie główne obchody tego dnia odbywają się w Amsterdamie, przy Pomniku Narodowym na placu Dam. W ceremonii zazwyczaj biorą udział członkowie rodziny królewskiej, rządu, dowódcy wojskowi, przedstawiciele ruchu oporu oraz osoby należące do innych grup społecznych.
O godzinie 20:00 w całej Holandii następuje minuta ciszy. Zatrzymany zostaje transport publiczny, a wraz z nim inne pojazdy. W telewizji i radiu między godziną 19:00 a 20:30 transmitowane są wyłącznie obchody uroczystości.
5 maja – Bevrijdingsdag
Dzień Wyzwolenia obchodzony jest co roku w celu upamiętnienia zakończenia okupacji niemieckiej na terenach holenderskich w czasie II wojny światowej.
Naród został w dużej mierze wyzwolony przez armię kanadyjską, która wspomagana była przez korpus brytyjski oraz 1. Polską Dywizję Pancerną, a także oddziały amerykańskie, belgijskie, holenderskie i czechosłowackie.
Data 5 maja jest symbolicznym dniem zakończenia się dla Holandii II wojny światowej – tego dnia oddziały niemieckie stacjonujące na terenie kraju ogłosiły swoją kapitulację.
Rocznicę wyzwolenia w roku 1945 świętowano początkowo co pięć lat, jednak w roku 1990 dzień ten został ogłoszony świętem narodowym, obchodzonym co roku.
Dzień 5 maja świętuje się na odbywających się w całym kraju festiwalach, a co roku jedna z dwunastu holenderskich prowincji staje się prowincją wyzwolenia, w której zapalony zostaje bevrijdingsvuur (ogień wyzwolenia).
To może Cię zainteresować