Ellen Fokkema otrzymała zgodę na dołączenie do VV Foarut.
Adobe Stock/licencja podstawowa
Władze klubu sportowego z kraju tulipanów podjęły przełomową decyzję. Pozwoliły 19-letniej piłkarce na pozostanie w drużynie, z którą była związana od wielu lat. Tym samym Niderlandka jest pierwszą kobietą w historii, która zagra w profesjonalnej, seniorskiej drużynie męskiej.
Przełomowa decyzja
Fakt, że Ellen Fokkema otrzymała zgodę na dołączenie do VV Foarut, jest zupełnie bezprecedensowy. Nastolatka była wcześniej związana z klubem, ponieważ w Niderlandach pozwala się dziewczynom na grę z mężczyznami do 19 roku życia. Teraz, gdy przyszło jej opuścić drużynę i poszukać swojego miejsca w żeńskiej lidze, postanowiła zawalczyć o swoje i zostać.
Bardzo się cieszę, że mogę tu zostać. Trenuję z drużyną od piątego roku życia i było mi przykro na myśl, że będę musiała wyjechać ~Fokkena dla Niderlandzkiego Związku Piłki Nożnej
Seniorska drużyna VV Foarut występuje w kraju tulipanów na czwartym szczeblu rozgrywkowym.
Kobieta w męskiej drużynie?
Przełomowa decyzja podjęta w Niderlandach otworzyła dyskusję dot. gry kobiet w męskich drużynach. Niektórzy twierdzą, że istnienie żeńskich drużyn powinno piłkarką wystarczyć. Inni próbują bronić ambicji pań i przekonać, dlaczego ciągnie ich do gry w męskich klubach.
Zdaniem specjalistów piłka nożna mężczyzn, ze względu na popularność, dalej jest uznawana za bardziej prestiżową. Gracze posiadają także lepsze warunki rozwoju, niż bywa to w przypadku lig żeńskich.
Nastoletni gracze w męskim futbolu to często piłkarze pełną gębą. Mogą liczyć na lepszą infrastrukturę, opiekę specjalistów i rozwinięty system szkolenia. W młodym wieku są już dobrze ukształtowani piłkarsko i kupowani przez największe kluby za dziesiątki milionów, aby z marszu rywalizować z najlepszymi na świecie. ~– Michał Rosiak w WomensHealth
Niderlandy eksperymentują
Zgoda na grę kobiety w męskiej drużynie to nie pierwsza zaskakująca decyzja podjęta ostatnio w niderlandzkiej piłce nożnej.
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że kraj tulipanów pragnie połączyć swoje siły z belgijskimi drużynami i stworzyć Beneligę.
Stworzenie wspólnej ligi miałoby na celu zwiększenie zainteresowania narodową piłką nożną oraz przyciągnięcie nowych sponsorów. Ponadto drużyny będą aspirowały do tego, żeby stać się szóstą piłkarską siłą w Europie, po Anglii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Francji.