Pracownicy produkcji są wciąż pilnie poszukiwani w Holandii.
https://www.mojaniderlandia.pl/ogloszenia/praca-holandia/szukaj
Wiele osób, które rozważają podjęcie zatrudnienia w kraju tulipanów, nie zawsze wie, czego może się spodziewać. Bez względu na charakter pracy (tymczasowa lub stała), warto wiedzieć, jakie oferty cieszą się szczególnym powodzeniem i które zawody są gwarantem dłuższego zatrudnienia. Dlatego przygotowaliśmy podsumowanie zeszłorocznych ofert pracy na podstawie działu Ogłoszeń na naszym portalu.
Holandia coraz bliżej „saksów”
Holandia to coraz popularniejszy kierunek emigracji wśród Polaków. W styczniu 2017 roku w kraju tulipanów przebywało ich około 250 000.
Według zeszłorocznego raportu, 15 procent ankietowanych wybrałoby Królestwo Niderlandów jako cel swoich planów emigracyjnych. Holandię wyprzedziły tylko Niemcy z wynikiem 31,4 procent.
Z roku na rok rośnie także ilość ofert pracy. Największą ilość odsłon w minionym roku na naszym portalu uzyskały ogłoszenia, w których poszukiwane były osoby chętnie do pracy w branży produkcyjnej na stanowiskach: pracownik produkcji, magazynier i order picker.
Obowiązki tych pracowników są bardzo podobne, szczególnie przy pracy z artykułami spożywczymi: pakowanie i ważenie produktów, mycie, sortowanie i układanie towarów, czyszczenie skrzynek, zbieranie i realizacja zamówień, sortowanie, rozładunek i załadunek towarów, etykietowanie (np. mięsa), kontrola jakości, praca na taśmie itp. Oczywiście w konkretnych ofertach wyszczególniono te czynności, które potencjalny pracownik musiałby wykonywać w ramach zatrudnienia.
Mniejszą popularnością cieszyły się oferty pracy w magazynach bez produktów spożywczych, np. odzieżowych. Do obowiązków należało zakładanie ubrań na wieszaki, sprzątanie, metkowanie, prasowanie, umieszczanie cen i zabezpieczeń na produktach, kontrola jakości, pakowanie i przygotowywanie towaru do wysyłki. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu ogłoszeń było także o wiele mniej.
Pojawiły się również propozycje pracy w szklarniach przy zbieraniu warzyw – papryki czy pomidorów – jednak były one wyraźnie mniej popularne niż te dla pakowaczy.
Fachowcy też w cenie
Poza kilkudziesięcioma ofertami dotyczącymi pracy na produkcji, pojawiły się także te dla osób w większej mierze wykwalifikowanych. Pośrednicy poszukiwali również pracowników do branży przemysłowej i budowlanej: elektryków, instalatorów, hydraulików, monterów czy mechaników, rzadziej spawaczy mig-mag, ślusarzy, dekarzy czy tokarzy. W większości tego typu prac wyszczególniono obowiązek posiadania certyfikatu VCA oraz znajomość i przestrzeganie NEN3140.
Certyfikat VCA obowiązuje w pracy o podwyższonym ryzyku m.in. w Holandii i Belgii. Muszą go posiadać pracownicy w branży montażowej, petrochemicznej, spawalniczej czy elektrycznej.
NEN3140 (nid. Bedrijfsvoering van elektrische installaties – Laagspanning, pol. „Eksploatacja instalacji elektrycznych – Niskie napięcie”) – holenderski standard bezpiecznej pracy w pobliżu obiektów elektrycznych, maszyn i narzędzi. Stosowany jest m.in. w fabrykach, na budowach czy na statkach.
Specjalistka: przede wszystkim branża przemysłowa
O rynek pracy w kraju tulipanów zapytaliśmy również naszą Specjalistkę ds. reklamy, Klaudię Montowską.
Z mojego punktu widzenia najwięcej pojawiało się ofert w branży przemysłowej, takich jak spawacz, monter. Równie dużą popularnością cieszyły się zawody związane z ogrodnictwem oraz produkcją żywności. Rzadkością natomiast były stanowiska związane z administracją biurową oraz usługami typu fryzjer, kosmetyczka, kelnerka.
O czym należy pamiętać, szukając zatrudnienia? Według ekspertki warto nie poddawać się, gdy po przejrzeniu ogłoszeń nie będziemy usatysfakcjonowani i pojawią się pierwsze wątpliwości. „Dla osób szukających pracy na naszym portalu mam jedną radę – jeśli nie znajdziecie odpowiedniego stanowiska w ogłoszeniach, nie szkodzi, aby skontrować się z agencją. Możliwe, że rekrutują na wybrane przez nas stanowisko, jednak z różnych przyczyn nie zamieścili tego konkretnego ogłoszenia”.
Wymagania
W ogłoszeniach wielokrotnie pojawiały się informacje, że nie trzeba posługiwać się językiem niderlandzkim, lecz jest on mile widziany. Jednak w większości ofert wymogiem była znajomość języka angielskiego (rzadziej niemieckiego) w stopniu komunikatywnym. O ile jest więc szansa na znalezienie zatrudnienia bez znajomości jakiegokolwiek języka obcego, jednak nie jest to wcale dziecinne proste.
Z 10 najpopularniejszych ofert pracy, tylko jedna nie zawierała dopiska „praca dla osób ze znajomością angielskiego”. Inny z pośredników zapowiadał nawet telefoniczną rozmowę kwalifikacyjną w tym języku.
Niektórzy pracodawcy z branży przemysłowej i budowlanej oferowali podstawowe kursy języka niderlandzkiego.
W większości ogłoszeń nie widniała informacja o tym, że koniecznym warunkiem do podjęcia zatrudnienia jest zaświadczenie o niekaralności. W kilku ofertach dokument ten był „mile widziany”, ale niewymagany.
Inaczej wyglądała sytuacja z prawem jazdy – wymóg ten pojawiał się rzadko. Wpływ na to miał na pewno fakt, że większość agencji pośrednictwa pracy oferowało zakwaterowanie. Trzeba jednak pamiętać, że za tego typu pokoje czy mieszkania należy zapłacić.
Według analizowanych ogłoszeń, najrzadziej pracodawcy prosili o… referencje.
A co z tego mieli pracownicy? Pośrednicy najczęściej oferowali darmowy dojazd do pracy. W około 30 procentach najpopularniejszych ogłoszeń pojawiło się zapewnienie dodatków za pracę zmianową. Niektóre agencje podkreślały, że oferują pomoc przy wyrobieniu numeru SOFI i w organizacji transportu do Holandii.
Zarobki
Kwestia otrzymywanego wynagrodzenia wahała się w zależności od stanowiska. Więcej do zaoferowania miały branże specjalistyczne: przemysłowa i budowlana. Nie wszystkie oferty zostały opatrzone adnotacją o wynagrodzeniu. Stawki brutto (za godzinę pracy) z zeszłorocznych ogłoszeń przedstawiały się następująco:
– Monter – do 15 euro za godzinę;
– Elektrycy i instalatorzy – od 12,50 do 14,00 euro;
– Operatorzy maszyn spożywczych – 12,47 euro;
– Operatorzy wózków widłowych – 9,75-11,00 euro.
Branża produkcyjna, w której częściej na Polaków czekało zatrudnienie czasowe, proponowała wynagrodzenie godzinowe w wysokości (brutto):
– 9,98-10,94 euro dla magazyniera;
– 9,05-10,12 euro dla pracownika produkcyjnego (produkcja spożywcza);
– 10,03-11,65 euro dla order pickera;
– 10,84-12,35 euro dla pracowników linii spożywczych;
– 10,84-12,35 euro dla kontrolerów jakości.
Warto pamiętać, że zeszłoroczne stawki poszły w górę z dniem 1 stycznia 2019 roku. Minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy dla osoby powyżej granicy wiekówki (22 roku życia) wynosi:
– 10,38 euro w 38-godzinnym wymiarze czasu pracy w pełnym tygodniu;
– 9,82 euro w 38-godzinnym wymiarze czasu pracy w pełnym tygodniu;
– 9,33 euro w 40-godzinnym wymiarze czasu pracy w pełnym tygodniu.
Obecnie w naszym dziale ogłoszeń znajduje się więcej ofert z wyszczególnionym wynagrodzeniem.
Powodzeniem cieszyły się oferty z dopiskami: „dla par”, „ bez doświadczenia”, „bez znajomości języka” czy „z zakwaterowaniem”.
Lokalizacje
Bez wątpienia najwięcej ofert pracy w serwisie było zlokalizowanych w Holandii Północnej (Noord-Holland) – przede wszystkim w Amsterdamie i Haarlemie – oraz w Brabancji Północnej (Noord-Brabant): Eindhoven, Helmond. Ponadto niektóre stanowiska znajdowały się w Hadze (Holandia Południowa, Zuid-Holland) i prowincjach: Geldrii (Gelderland) i Limburgii (Limburg).
Artykuł został stworzony na podstawie ogłoszeń dotyczących pracy, zamieszczonych na portalu MojaNiderlandia.pl w 2018 roku i nie stanowi on oceny rynku pracy w Holandii, a jedynie analizę treści ofert naszych byłych i obecnych reklamodawców.