Jeśli pobierasz w Holandii zasiłek i nie nauczyłeś się jeszcze języka, możesz go wkrótce stracić
Jeśli pobierasz w Holandii zasiłek i nie nauczyłeś się jeszcze języka, możesz go wkrótce stracić fotolia.com/ fot. Janine/ royalty free
Bijstanduitkering – zasiłek pozwalający na „przetrwanie”, przysługujący osobom powyżej 18 roku życia, mieszkającym w Holandii, nie posiadającym prawa do żadnego innego zasiłku (np. dla bezrobotnych), które nie posiadają dochodów ani majątku wystarczających do przeżycia (liczy się do tego także majątek partnera lub partnerki). Aby bijstanduitkering otrzymać, należy znać język niderlandzki na poziomie minimum podstawowym, uczyć się tego języka oraz współpracować z lokalnym samorządem w celu znalezienia pracy.
Prawo pozwala samorządom na obcięcie benefitów najpierw o 20% na 6 miesięcy, a jeśli nie ma żadnej oznaki poprawy – o 40% na kolejne pół roku. W skrajnych przypadkach osoba pobierająca zasiłek może go po roku utracić całkowicie.
Na zlecenie sekretarz stanu narodowe biuro statystyczne CBS przeprowadziło badanie, z którego wynika, że w pierwszej połowie 2017 roku jedynie 20 lokalnych samorządów zmniejszyło wysokość zasiłków obcokrajowcom, którzy nie chcieli uczyć się języka niderlandzkiego, co w sumie dotknęło 50 osób.
Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile osób nieznających języka pobiera w Holandii zasiłek. W 110 samorządach, które CBS wzięło pod lupę, zasiłek pobiera średnio po 66 obcokrajowców, ale 30 samorządów powiedziało, że nie posiada żadnych takich ludzi, podczas gdy inne 30 stwierdziło, że ma ich ponad 100.
Van Ark zapowiedziała, że planuje w marcu spotkanie z przewodniczącymi, aby omówić obecną strategię i zmusić samorządy do egzekwowania prawa.
To może Cię zainteresować