Wybory parlamentarne 2023 i referendum. Jak głosować w Holandii?
Jak zagłosować w wyborach parlamentarnych w Holandii? AdobeStock/licencja podstawowa
Wybory 2023
Wyborca nie może być pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu lub Trybunału Stanu i nie może być ubezwłasnowolniony.
Co zrobić, aby zagłosować?
Dokument powinien zawierać podstawowe informacje o głosującym. Konieczne jest podanie imion i nazwiska, numeru PESEL, numeru ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego. Należy także zapisać adres pobytu wyborcy za granicą oraz dane kontaktowe tj. adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.
Obywatele mogą:
1. Wypełnić wniosek online i złożyć go za pośrednictwem platformy E-Wybory.
2. Złożyć wniosek osobiście lub listownie w formie pisemnej, z podpisem osoby uprawnionej do głosowania.
3. Wysłać wniosek mailowo. Należy wówczas dołączyć skan pisemnie wypełnionego dokumentu.
Gdzie zagłosować?
Wnioski o chęć oddania głosu będzie można składać dopiero, gdy zostanie ogłoszona lista okręgów. Głosowanie odbędzie się osobiście, w wyznaczonych siedzibach komisji. Obywatele RP będą mogli podejść do urn w godzinach od 7.00 do 21.00.
Frekwencja w wyborach parlamentarnych w 2019 roku wyniosła 61,74 proc.
Referendum
Pytania referendum:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Każdy głosujący może odmówić przyjęcia karty do głosowania w sprawie referendum i jednocześnie przyjąć te dotyczące wyborów parlamentarnych.
To może Cię zainteresować