Polacy w Holandii
W Bredzie upamiętnią generała Maczka. Pomnik i muzeum już w październiku
Grób generała Stanisława Maczka podczas obchodów 74. rocznicy wyzwolenia Bredy. fot. Małgorzata Cymińska
W Bredzie i Oosterhout w ostatnich dniach oddano część Polakom walczącym za wolność Holandii, w tym generałowi Stanisławowi Maczkowi i jego żołnierzom z Pierwszej Dywizji Pancernej. Już niedługo o ich ofierze przypominać będzie wyjątkowe miejsce pamięci.
Wyzwolenie dzięki Polakom
W trakcie ostatnich holenderskich świąt narodowych – Dnia Pamięci o Poległych (Dodenherdenking) i Dnia Wyzwolenia (Bevrijdingsdag) – oddawano cześć wszystkim, którzy zginęli w walce o kraj w czasie drugiej wojny światowej. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć polskiego akcentu: w obronie Holandii walczyła Pierwsza Polska Dywizja Pancerna. Dowódca jednostki, generał Stanisław Maczek, jest najbardziej znany w Bredzie, gdzie wraz ze swoimi żołnierzami został pochowany na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan 30.
To właśnie w tym miejscu ma stanąć wyjątkowe muzeum i pomnik upamiętniający wybitnego Polaka. 30 kwietnia 92-letni Roman Figiel, niegdyś starszy saper z Pierwszej Dywizji Pancernej, odsłonił banner zawierający wizualizację miejsca pamięci. W wydarzeniu uczestniczył także Willem Krzeszewski, przewodniczący Fundacji Generaal Maczek Memorial – to właśnie ta organizacja jest inicjatorem przedsięwzięcia na cmentarzu w Bredzie. Relację z wydarzenia można było obejrzeć w holenderskiej telewizji 4 maja, w Dzień Pamięci o Poległych. „Cieszę się, że tak się stanie, bo to kawałek polskiej ziemi” – powiedział Roman Figiel w programie.
'Het verhaal van de Poolse bevrijders leeft niet in Nederland' https://t.co/6uaTkhhwf7
— NOS (@NOS) May 4, 2019
Pomnik na rocznicę
Odsłonięcie projektu memoriału to dopiero początek. Plany są niezwykle ambitne: pod koniec maja lub na początku czerwca ruszą prace budowlane, a pomnik i budynek planowo zostaną wzniesione już 4 miesiące później. Powód pośpiechu jest znaczący: miejsce ma odgrywać znaczącą rolę w 75. rocznicy wyzwolenia Bredy, 29 października 2019 roku. Oficjalne otwarcie nastąpi kilka miesięcy później. Budowy podjęła się lokalna firma Winters Bouw & Ontwikkeling B.V.
Memoriał ma posiadać stałą ekspozycję dotyczącą wyzwolenia Bredy i okolic. Koszt wzniesienia miejsca pamięci oszacowano na 1,8 miliona euro, a najwyższą kwotę, bo aż pół miliona euro, przekazała gmina Breda. Jak informuje portal BN DeStem.nl, do realizacji celu wciąż brakuje jednak 35 000 euro. Fundacja nadal liczy na pomoc darczyńców.
Kilka lat temu istniało już muzeum poświęcone generałowi Maczkowi, jednak w 2015 roku zostało zamknięte z powodu braku zasobów i powierzchni wystawienniczej. Pamiątki po żołnierzach, takie jak broń i obrazy, przechowywane są obecnie w koszarach w Bredzie.
To może Cię zainteresować