W imieniu Caricomu w sądzie występować będzie brytyjska kancelaria prawnicza Leigh Day, która była odpowiedzialna za udaną walkę o odszkodowanie dla setek Kenijczyków, którzy byli torturowani przez brytyjski rząd w kolonii podczas rewolucji Mau Mau między 1950 a 1960, napisał brytyjski dziennik Guardian.
Według Caricoum, niewolnictwo pozostawiło po sobie trwałe skutki w postaci ubóstwa i niedorozwoju. Premier wysepki Saint Vincent, Ralph Consalves powiedział Guardianowi, że każda ugoda powinna zawierać formalne przeprosiny.
Na początku lipca, minister spraw społecznych, Lodewijk Asscher powstrzymał się od przeprosił, lecz wyraził głębokie ubolewanie za holenderski handel niewolnikami. Mówił to na ceremonii na cześć 150 lat od kiedy Holandia zakazała niewolnictwa w swoich byłych koloniach.
Surinam – państwo w północno-wschodniej części Ameryki Południowej, położone nad Oceanem Atlantyckim. Do 25 listopada 1975 kolonia holenderska pod nazwą Gujana Holenderska.
Surinam uzyskał niepodległość w 1975. Wszyscy mieszkańcy nowego państwa zachowali holenderskie obywatelstwo i w następnych latach jedna trzecia z nich wyjechała do Europy, szczególnie robotnicy wykwalifikowani. Językiem urzędowym Surinamu jest język niderlandzki. Od 2005 roku kraj ten jest również członkiem Unii Języka. Język niderlandzki jest używany w urzędach, parlamencie, szkołach, w biznesie oraz w mediach w całym kraju.
To może Cię zainteresować