Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), połowa Polaków mieszkających w Holandii nie ma zamiaru wracać do Polski. Badanie zostało przeprowadzone jedynie wśród zarejestrowanych imigrantów, którzy tworzą najliczniejsza grupę Wschodnioeuropejczyków w Holandii. Obecnie liczba legalnie przebywających w Holandii Polaków szacowana jest na 170 tys.
Polacy radzą sobie na holenderskim rynku pracy znacznie lepiej niż Bułgarzy czy Turcy. Wynika to przede wszystkim z ich komunikatywnej znajomość języka angielskiego lub niemieckiego oraz przynajmniej średniego wykształcenia. Pomimo, iż 84 % Polaków przebywających w Holandii ma pracę, SCP uznaje, że ich ekonomiczna pozycja jest słaba. Prawie żaden z badanych Polaków nie miał bowiem stałej umowy o pracę, a większość zatrudniona była w sektorze pracy sezonowej lub silnie uzależnionej od koniunktury.
Większość badanych Polaków jest zadowolona ze swojego pobytu w Holandii. Deklaracje o pozostaniu za granicą składają przede wszystkim osoby, które sprowadziły do Holandii swoje rodziny lub znalazły na miejscu partnera. Polacy chętnie uczą się języka niderlandzkiego i integrują ze społeczeństwem, w którym funkcjonują jednak ich więzi z Polską, poprzez kontakt z krewnymi oraz wyjazdy do kraju, pozostają bardzo silne.
(tekst za Charlotte Huisman,Helft Polen in Nederland wil niet meer terug, Volkskrant.nl)