„Oszukujmy, ale z głową”. Polskie agencje masowo pomagają w wyłudzaniu świadczeń socjalnych w Holandii
Zarabiać i nie pracować to marzenie wielu osób. Niektórym udało się to nielegalnie osiągnąć, mieszkając w Polsce, a pracując w Holandii. Pixabay.com/CC0 Creative Commons/Free-Photos
Oszukać i zarobić
Pośrednicy zapewniają Polakom tzw. „plecy”, czyli fałszywe dokumenty, z których wynika, że szukają oni pracy w Holandii. W rzeczywistości nawet 30 procent z nich przebywa w tym czasie w ojczyźnie, pracując na czarno albo wcale.
W ciągu kilku miesięcy klient uzyskuje nawet 3000 euro, a jeśli proceder się wydłuży, wyłudzona kwota może sięgnąć nawet dziesiątek tysięcy euro.
Jak to zrobić?
Agencje w imieniu swoich klientów udają, że starają się o pracę w Holandii oraz zapewniają im fałszywy adres korespondencyjny. Dzięki czemu wszelkie listy z UWV przychodzą na adres, pod którym są przechwytywane przez pośrednika. Fałszuje on również podpis swojego klienta, a gdy urząd żąda dowodu na przebywanie Polaka w Holandii, agent dostarcza paragony z zakupów.
W Nieuwsuur pokazano fragmenty rozmów z pośrednikami z ukrytej kamery, które zostały przeprowadzone w języku polskim. Padają w nich takie słowa jak:
Robię za pana wszystko, tak: wypełniam dokumenty, kontroluję pocztę, w cudzysłowie aktywnie poszukuję pracy.
Róbmy, oszukujmy, ale z głową.
– A co, jeżeli pani znajdzie pracę?
– Tak szukam, żeby nie znaleźć, proszę pana. Nie mogę tu z panem o wszystkim przez telefon gadać przecież, no co pan taki naiwny?
Ogromne straty
Dotychczas za taką formę oszustwa skazano dwie osoby. Pośrednicy funkcjonujący w Tilburgu ułatwili uzyskanie nielegalnych korzyści majątkowych dla 315 klientów. Zostali skazani i otrzymali kary w postaci prac społecznych.
Wiele osób, które uzyskały nieprzysługujące im świadczenia, zwróciły się do UWV. Zostały ukarane grzywną i nakazano im spłatę należności. Do tej pory udało się odzyskać około 15 procent pieniędzy.
Stanowisko Ambasady RP w Hadze
Ze zdziwieniem przyjmujemy serię ostatnich publikacji dotyczących nieuczciwych praktyk niektórych osób korzystających w Holandii z prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz miejscowych firm oferujących poradnictwo i pośrednictwo ws. świadczeń pracowniczych. Autorzy materiałów prasowych i telewizyjnych przedstawiają migrantów zarobkowych z Polski w niekorzystnym świetle, przypisując im rzekome masowe oszustwa na tle korzystania z nienależnych świadczeń społecznych. Publikacje, choć oparte na wyizolowanych przypadkach stwierdzonych i osądzonych wyłudzeń i oszustw, kładą cień na całej ciężko i uczciwie pracującej polskiej społeczności. Pojawiło się w nich wiele zarzutów, ale brak jest konkretnych odniesień do dokumentów i źródeł informacji – dlatego dziwi nas tak szybkie formułowanie krzywdzących ogólnych ocen Polaków w Holandii, w tym przez niektórych polityków.
Komentując doniesienia medialne, chcielibyśmy przywołać ustalenia opublikowanego w kwietniu 2018 r. raportu Sociaal en Cultureel Planbueau. Z zawartych w tym dokumencie danych wynika, że poziom bezrobocia wśród Polaków w Holandii (4,9%) jest znacząco niższy niż wśród wszystkich „zachodnich” migrantów (9,7 %) i wśród „nie-zachodnich” tych pochodzących z państw pozaeuropejskich (19,7 %). Dowodzi to, wbrew wnioskom dziennikarzy, że Polacy nie stanowią poważnego obciążenia dla miejscowego systemu wsparcia społecznego. Przeciwnie, są społecznością bardzo aktywną na rynku pracy, której obecność w Holandii przysparza wymiernych korzyści tutejszej gospodarce. To w większości uczciwie i ciężko pracujący ludzie, którzy samodzielnie starają się rozwiązywać swoje problemy, bez angażowania służb socjalnych Holandii. Niejednokrotnie padają ofiarą wyzysku, nadużyć i nieuczciwych praktyk ze strony pośredników pracy i pracodawców, co nie wzbudza zbyt dużego zainteresowania wśród dziennikarzy. Nie zawsze miejscowe prawo i instytucje są w stanie zabezpieczyć słuszne interesy pracownicze Polaków. Od lat rozmawiamy z władzami holenderskimi o sposobach poprawy tej sytuacji i, pomimo bliskiej współpracy rządów obu państw, wiele w tej sferze pozostaje nadal do osiągnięcia.
Postulujemy o rzetelność dziennikarską i obiektywizm – pośpieszne formułowanie tez w poszukiwaniu sensacji i prezentowanie ich w oderwaniu od całościowego obrazu obecności Polaków na rynku pracy w Holandii jest nieodpowiedzialne. W przypadku jakichkolwiek pytań, zachęcamy do kontaktu z Ambasadą.
To może Cię zainteresować
03-04-2019 21:01
0
0
Zgłoś
08-09-2018 08:36
2
0
Zgłoś
08-09-2018 04:54
05-09-2018 16:06
0
0
Zgłoś
04-09-2018 19:19
1
0
Zgłoś