Polacy są zmuszani do rezygnowania z pracy. Po pół roku zostają ponownie zatrudnieni.
Fotolia/Royalty free
Pracują 78 tygodni, po czym pół roku spędzają na zasiłku dla bezrobotnych. Nie jest to ich decyzja. Zostają zmuszeni przez pracodawców i agencje pośredniczące w zatrudnieniu. Tak traktowani są niektórzy Polacy w Holandii.
Związki murem za Polakami
Związki zawodowe FNV i CNV wypowiedziały się w sprawie głośnych doniesień o wyłudzeniach zasiłków dla bezrobotnych (WW-uitkering) przez Polaków zatrudnionych w Holandii. Sprawę zbadał portal RTL Nieuws.
Dyrektor CNV Henry Stroek zapewnia, co prawda, że tego typu praktyki są oszustwami, jednak część winy przenosi na karb pracodawców, którzy nie chcą utrzymać pracowników i robią wszystko, by nie zgromadzili oni zbyt wielu praw.
Większość pracowników migrujących, którzy tu przyjeżdżają, przyjdzie do pracy tak dużo, jak to możliwe. ~Henry Stroek, cyt. z: RTL Nieuws
Emerytura a sprawa holenderska
Erik Pentenga z FNV widzi sprawę bardzo podobnie: „Za każdym razem, gdy pojawiają się dodatkowe koszty, widać, że pracodawcy próbują pozbyć się pracowników”.
Kwestie finansowe dotyczą emerytury. Według zasad umowy tymczasowej, przez pierwsze 26 tygodni pracownikowi nie jest odciągana składka emerytalna. Od 26 do 78 tygodnia zatrudnienia pracodawca jest zobowiązany do jej uiszczania. Składka jest stosunkowo niska, ponieważ dotyczy emerytury podstawowej. Po 78 tygodniu, gdy jej kwota idzie w górę, zatrudnieni imigranci są często zwalniani, a na ich miejsce werbuje się nowe osoby.
UWV ma obowiązek sprawdzenia, czy zwolnienie było uzasadnione, jednak, według FNV, nie zawsze tak się dzieje. Osoba, która straciła pracę, jest zmuszona szybko znaleźć kolejne zatrudnienie albo wrócić do domu, ponieważ bardzo często ten sam pracodawca zapewnia również lokum.
Stroek skupia się również na roli agencji pracy. Według niego tylko 2 do 3 procent wszystkich pracowników tymczasowych jest zatrudnionych na stałe.
Portal RTL Nieuws dotarł do jednego z Polaków, Krzysztofa W., który został zmuszony do zrezygnowania z pracy. Przez 6 miesięcy znajdował się na zasiłku dla bezrobotnych, a po tym czasie został ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku. Dziennikarze dotarli także do innych obywateli Polski, których dotknęła taka sama sytuacja.
Uważasz, że pracodawcy są winni? Wyraź swoją opinię w komentarzu!
03-01-2019 08:44
0
-1
Zgłoś
02-01-2019 17:43
0
-1
Zgłoś
02-01-2019 14:37
0
-1
Zgłoś
02-01-2019 13:30
0
0
Zgłoś