Poza Utrechtem, który spadł o 3 miejsca w porównaniu do zeszłego roku, w pierwszej setce są jeszcze 3 placówki z kraju tulipanów – Lejda jest 74., co jest spadkiem o jedną lokatę, a Groningen 92. Pozostałe placówki uniwersyteckie również znalazły się w rankingu, na pozycjach między 100 a 150, tylko Tilburg nie załapał się do TOP 500.
W Liście Szanghajskiej, którą przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, najbardziej liczą się międzynarodowe sukcesy naukowe. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.
Na liście 500 najlepszych uczelni wyższych świata dwa polskie uniwersytety -Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński znalazły się w przedziale pomiędzy 301. a 400. miejscem (w zestawieniu nie są podawane dokładne pozycje w takich zakresach). W tym przedziale miejsc utrzymują się od początku istnienia rankingu, tylko w 2003 r. UJ znalazł się niżej - w 5. setce. Na 100 możliwych do zdobycia punktów Uniwersytet Jagielloński dostał w tym roku 10,8, Warszawski - 16,3. Nasze uczelnie sąsiadują w szanghajskim zestawieniu z takimi szkołami jak Uniwersytet w Kansas, Politechnika w Montanie (USA) czy Uniwersytet w Bath (Wielka Brytania). Polskie uczelnie najsłabiej wypadają pod względem finansów, m.in. w wysokości budżetu na jednego studenta.
Listę rozpoczyna Harvard z USA, która dostępna jest na stronie: http://www.shanghairanking.com/
źródło: dutchnews.nl
źródło: dutchnews.nl
To może Cię zainteresować