2
Rządząca Partia Ludowa premiera Marka Rutte opowiedziała się za eksploatacją gazu łupkowego. Partner koalicyjny, Partia Pracy, była dotąd sceptyczna. Koalicjant wyraził warunkowe poparcie pod warunkiem, że proces wydobycia będzie bezpieczny i nie zanieczyści w znacznym stopniu środowiska naturalnego.
Zdaniem władz samorządowych, firm zajmujących się dystrybucją wody mineralnej oraz koncernów piwowarskich wydobycie gazu z łupków może zagrozić wodom gruntowym. Jak do tej pory 33 z 400 gmin opowiedziało się za utrzymaniem zakazu na poszukiwanie gazu łupkowego. Lokalni politycy opowiadają się za pozyskaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Według nieoficjalnych informacji Holendrzy i Rosjanie będą wspólnie wydobywać ropę ze złóż rosyjskiego szelfu arktycznego, na które licencję ma Gazprom Neft. Złoża mają znajdować się na dnie Morza Peczorskiego. Drugim wspólnym projektem obu spółek jest wydobycie ropy z złóż łupkowych w Chanty-Mansijsku. Według wstępnych szacunków złoża kryją ok. 140 mld ton ropy wysokiej jakości.
Kreml potwierdził plany zwarcia porozumienia między Gazpromem i holenderską spółką gazową NV Nederlandse Gasunie, dotyczące zwiększenia dostaw surowca do Europy Zachodniej, m.in. do Wielkiej Brytanii.
źródło: dutchnews.nl
To może Cię zainteresować
28-08-2013 19:55
28-08-2013 19:18